17 zakażonych. Ruszyły kontrole na granicach

17 zakażonych. Ruszyły kontrole na granicach

Fot. MZ

Od dziś od godz. 15.00 na pięciu przejściach granicznych z Czechami i Niemcami służby sanitarno-epidemiologiczne kontrolują autokary i busy.

Na granicach w Kołbaskowie, Świecku, Olszynie, Gorzyczkach i Jędrzykowicach ustawiono mobilne punkty kontrolne. Pasażerowie autokarów oraz busów, w których podróżuje powyżej siedmiu osób, mają kontrolowaną temperaturę ciała i muszą wypełnić specjalny formularz, tzw. kartę lokalizacyjną, aby w razie podejrzenia o zakażenie można było błyskawicznie do nich dotrzeć.

Od jutra aż do odwołania kontrole będą się odbywały przez całą dobę na wszystkich przejściach granicznych. Od środy podobne kontrole obejmą pasażerów promów, które wpływają do Polski.

Szpitale wstrzymują odwiedziny, szkoły odwołują zajęcia

Wprowadzenie kontroli ma związek z szybko rozprzestrzeniającymi się zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Do godz. 16.00 w poniedziałek 9 marca w Polsce potwierdzono laboratoryjnie 17 przypadków. Osoby zainfekowane to mieszkańcy Śląska, Mazowsza, Dolnego Śląska, Pomorza, województw warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W najgorszym stanie jest 73-latek hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu oraz spokrewniona z nim starsza o rok kobieta. 73-latek ma zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Kobieta również jest w poważnym stanie.

Coraz więcej szpitali wprowadza całkowity zakaz odwiedzin chorych. Odwiedziny wstrzymano m.in. w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach i w Warszawie, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, ale również w placówkach wojewódzkich i powiatowych. Zwiększana jest liczba karetek, które będą transportowały chorych do szpitali.

W Rybniku, skąd pochodzą osoby zakażone przebywające w szpitalu w Raciborzu, w związku z podejrzeniem o infekcję jednej z uczennic, zawieszono zajęcia w trzech szkołach. Zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, odwoływane są masowe imprezy sportowe i kulturalne, przesuwane są terminy kongresów i konferencji medycznych.

W najbliższych dniach spodziewany jest bardzo szybki przyrost liczby zakażeń.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi surowa kara

Obecnie ponad 4 tys. osób jest objętych kwarantanną domową, co oznacza, że nie mogą one opuszczać swoich domów przez 14 dni. Służby sanitarne przypominają, że w związku z wejściem w życie tzw. specustawy za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara pozbawienia wolności do roku. Osoby objęte kwarantanną domową nie mogą wychodzić na spacer ani na zakupy.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że podjęto już działania w celu zwiększenia liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Pod uwagę brane jest również przekształcanie niektórych szpitali w placówki zakaźne i zwiększenie liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia go na oddziale intensywnej terapii. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Na dzień 9 marca 467 osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem, przebywa w szpitalach, 1014 było objętych jest obowiązkową kwarantanną domową, a ponad 7 tys. znajduje się pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Testy w kierunku obecności koronawirusa wykonywane są w 14 laboratoriach na terenie całego kraju.

Na jutro na godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.