Do 11 wzrosła liczba zakażonych konorawirusem

Do 11 wzrosła liczba zakażonych konorawirusem

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Tym samym liczba osób zakażonych w Polsce wzrosła do 11.

Jeszcze w niedzielę w południe Ministerstwo Zdrowia informowało o dwóch kolejnych osobach, u których testy potwierdziły zakażenie koronawirusem z Wuhan wywołującym COVID-19, ciężkie zapalenie płuc. Jeden z pacjentów, mieszkaniec Śląska, wrócił kilka dni temu autokarem z Włoch. Trafił na oddział zakaźny szpitala w Raciborzu. Druga osoba, starsza kobieta, obywatelka Hiszpanki, która przyleciała do Polski samolotem z Niemiec – jest hospitalizowana w warszawskim Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym.

Wieczorem resort zdrowia poinformował o trzech kolejnych, potwierdzonych laboratoryjnie, przypadkach zakażenia. Pozytywne wyniki badania dotyczą mieszkańców Śląska, Dolnego Śląska i Mazowsza. Dwie osoby z tej trójki czują się dobrze, natomiast w ciężkim stanie jest 70-latek, który przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym we Wrocławiu. Został zakażony przez członka swojej rodziny, kiedy przebywał za granicą.

Zakażeni przebywają w szpitalach w Warszawie, Raciborzu, Ostródzie, Zielonej Górze i Szczecinie.

Do godz. 12.00 w niedzielę 8 marca wykonano w Polsce 1154 testy pod kątem obecności koronawirusa. 1146 było negatywnych. Wieczorem liczba tych pozytywnych wzrosła o trzy. Według danych z 9 marca, 168 osób jest hospitalizowanych, 932 zostało poddanych kwarantannie domowej, a ponad 7122 jest pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o przestrzeganie zaleceń

“W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny” – czytamy w komunikacie wydanym dzisiaj przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak można ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem z Wuhan?

  • GIS rekomenduje unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza Chin, gdzie już od kilku tygodni nie latają samoloty z Polski, oraz Włoch (8 marca PLL LOT wstrzymał wszystkie loty do tego kraju).
  • Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30-sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.
  • W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, lepiej powstrzymać się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
  • Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdują się w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus lub dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590.
  • Otoczmy szczególną opieką osoby starsze i inne osoby o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

Główny Inspektor Sanitarny, podobnie jak minister zdrowia Łukasz Szumowski, apeluje o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i pracowników medycznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.