22 zakażonych. Kontrole na granicach i w pociągach [aktualizacja]

22 zakażonych. Kontrole na granicach i w pociągach [aktualizacja]

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął dzisiaj decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawieszane będą również zajęcia w szkołach i na uczelniach.

Od wczoraj na pięciu dawnych przejściach granicznych, a od dziś już na wszystkich prowadzone są kontrole sanitarno-epidemiologiczne. Pasażerom autokarów i busów wjeżdżających na teren Polski od strony Czech, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Białorusi mierzy się temperaturę ciała i każe wypełniać karty lokalizacyjne, umożliwiające szybkie dotarcie do nich w razie podejrzenia o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kontrole sanitarne obejmują również promy wpływające do polskich portów oraz pociągi dalekobieżne InterCity.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła podjęcie radykalnych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chcemy być mądrzy przed, a nie po szkodzie.

[premier Mateusz Morawiecki]

Na bieżąco monitorowana jest sytuacja sanitarno-epidemiologiczna. Na godz. 10.30 liczba zakażonych wzrosła do 18, ale nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że w najbliższych godzinach jeszcze się zwiększy. Dlatego, jak podkreślił na dzisiejszej konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki, “roważane są kolejne kroki”, o których rząd będzie informował na bieżąco.

Te kolejne kroki to np. podjęcie decyzji o czasowym zawieszeniu lekcji w szkołach, a w przypadku studentów – wprowadzenie zajęć online w formie telekonferencji czy kursów e-learningowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest w stałym kontakcie z władzami uczelni i konferencjami rektorów. Natomiast dyrektorzy szkół, jak zaznaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski, powinni podejmować decyzje adekwatnie do aktualnej sytuacji.

W Poznaniu, począwszy od jutra, zamknięte będą wszystkie publiczne szkoły, przedszkola i żłobki. W Cieszynie (województwo śląskie) już dziś zawieszono lekcje w szkołach, po tym, jak okazało się, że obecność koronawirusa potwierdzono laboratoryjnie u dwóch mieszkańców tego miasta. We Wrocławiu i Opolu, decyzją Kolegium Rektorów Wyższych Uczelni Wrocławia i Opola, od jutra zawieszone zostaną zajęcia dla studentów. W wielu województwach, np. na Mazowszu, zamykane są czasowo pojedyncze szkoły.

Sytuacja może się jednak zmienić z godziny na godzinę. Niewykluczone, że zapadnie decyzja o zamknięciu wszystkich palcówek szkolnych i przedszkolnych. Na razie zobowiązano ich dyrektorów do zapewnienia uczniom i przedszkolakom mydeł oraz środków dezynfekcyjnych. Przestrzeganie zasad higieny i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego może bowiem ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem z Chin i zachorowania na COVID-19 – chorobę, którą ten wirus wywołuje.

Do tej pory wykonano w Polsce ponad 1630 testów laboratoryjnych w kierunku obecności koronawirusa z Chin. 22 dało pozytywny wynik – pięć ogłoszonych dzisiaj potwierdziło zakażenie u mieszkańców Warszawy (1), Cieszyna (2), Dolnego Śląska (1) i Lubelszczyzny (1). 467 osób z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem jest hospitalizowanych, 1014, u których istnieje podejrzenie zakażenia, objęto kwarantanną domową, a 7110 znajduje się pod nadzorem sanepidu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.