Onkologia. Co z tą strategią?

Onkologia. Co z tą strategią?

Ponad 200 ekspertów z różnych dziedzin, nie tylko medycyny, było zaangażowanych w opracowanie “Strategii walki z rakiem 2015-2024”, powstał dokument, który miał być drogowskazem dla polskiej onkologii. I co? I nic? W czerwcu 2014 r. otrzymał  go – były już na szczęście – minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który zapewniał, że potraktuje go bardzo poważnie, po czym zamknął go w szufladzie. 

Polska jest jednym z zaledwie czterech krajów unijnych, które nie maja strategii walki z rakiem. Na pewno nie zastąpi jej Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, który w opinii prof. Jacka Jassema jest jedynie programem o charakterze pomocowym dla kilku dziedzin niefinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, przypomniał, ośrodki onkologiczne doposażane są w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną, rozwijana jest radioterapia, finansowane są profilaktyczne programy przesiewowe i psychoonkologia. Celem strategii powinna być poprawa skuteczności leczenia przeciwnowotworowego i zmniejszenie dystansu, jaki dzieli Polskę od  innych krajów europejskich.

Chodzi o 5-letnie przeżycia chorych na nowotwory – problem, który jeszcze niedawno był w Polsce przemilczany. Z danych przytoczonych przez prof. Mirosława Wysockiego, konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego, wynika, że w krajach, które powinny być i są dla nas wzorem do naśladowania, skuteczność leczenia przeciwnowotworowego jest o 30 proc. lepsza w przypadku mężczyzn i o 15 proc. w przypadku kobiet.

Uczestnicy konferencji, zorganizowanej 7 października 2015 r. w siedzibie Pracodawców RP, gdzie zaprezentowano raport “Innowacyjne terapie onkologiczne. Propozycja poprawy polskiego systemu opieki onkologicznej”, uznali, że warto wrócić do “Strategii walki z rakiem” i spróbować zainteresować nią kierownictwo resortu zdrowia, który ukonstytuuje się po wyborach parlamentarnych.

Ciekawe, kto stanie po 25 października na czele Ministerstwa Zdrowia?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.