Zrób sobie test na obecność krwi utajonej w kale

Zrób sobie test na obecność krwi utajonej w kale

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi prowadzi akcję profilaktyczną, w ramach której można otrzymać darmowy zestaw do badania na obecność krwi utajonej w kale. Do końca kwietnia takie badanie można wykonać w Laboratoriach Medycznych Synevo.

“Badanie na zawartość krwi utajonej w kale to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego nieinwazyjne narzędzie w badaniach przesiewowych. Dodatni wynik nie musi być związany z rakiem. Jest uzyskiwany także w przypadku innych przyczyn krwawień do jelita, takich jak: hemoroidy, wrzody żołądka, polipy jelita grubego, zapalenia jelit, uchyłki jelita grubego itp. Zawsze jednak dodatni wynik testu należy skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszej diagnostyce. Jest też wskazaniem do wykonania kolonoskopii” – mówi  dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. nauki i rozwoju w Synevo.

Jesteś z Łodzi? Zgłoś się do szpitala po darmowy zestaw do badań!

Specjaliści z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi zdecydowali się na przeprowadzenie profilaktycznej kampanii, która ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat raka jelita grubego. Zainteresowani uczestnictwem w akcji otrzymują darmowe zestawy na badania krwi utajonej w kale. Badania wraz z opisem wyników wykonują Laboratoria Medyczne Synevo.

Mieszkańcy mniejszych miast mogą kupić test przez Internet (koszt 55 zł) i wykonać go bez wychodzenia z domu. Materiał jest odsyłany kurierem do laboratorium, a wyniki w wersji papierowej są odsyłane tradycyjną pocztą.

Rak jelita grubego rozwija się najczęściej w okrężnicy i odbytnicy, może też być umiejscowiony w każdej części tego jelita. Polipowaty twór rośnie w jego wnętrzu, może rozrastać się także na zewnątrz.

Genetyczne czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego

Rozróżnia się dwa główne czynniki zachorowania na ten nowotwór:

  • wrodzony niepolipowaty rak jelita grubego, tzw. zespół Lyncha – mutacja genów MSH-2, MSH-1  (90-procentowe prawdopodobieństwo zachorowania u nosicieli tej mutacji);
  • polipowatość rodzinna, czyli setki gruczolaków w jelicie grubym – mutacja genu APC, który jest białkiem blokującym aktywność β-kateniny pobudzającej proliferację (100-procentowe prawdopodobieństwo rozwoju raka przed 40. rokiem życia u nosicieli tej mutacji).

Pierwszym etapem rozwoju raka, który nazywany jest stanem przedrakowym, jest powstawanie gruczolaków (polipów) – nieprawidłowych, początkowo łagodnych skupisk komórek o kształcie podobnym do grzyba, które rosną wzdłuż wyściółki jelita. Polipy mogą stać się zmianami nowotworowymi, a proces ten może trwać nawet kilkanaście lat. Badania wykazują, że usunięcie polipa zmniejsza ryzyko  wystąpienia raka o 75-90 proc.

Rak jelita grubego może dawać przerzuty do płuc, wątroby, kości, a także do jajników, nadnerczy lub mózgu. W jego leczeniu najważniejszy jest czas – wykrycie tego nowotworu we wczesnej fazie daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.

W licznych publikacjach naukowych wykazano, że duże znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z powodu raka jelita grubego mają badania przesiewowe, z czego najważniejsza jest ocena obecności krwi utajonej w kale. To jedno z badań, które każdy powinien wykonać przynajmniej raz w roku. W szczególności dotyczy to osób, które mają przypadki raka jelita grubego lub raka żołądka w rodzinie, ukończyły 50 lat, osoby z podejrzeniem schorzeń układu pokarmowego lub cierpiące na bóle żołądka, osłabienie i utratę masy ciała.

Dostępne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

W laboratorium medycznym można wykonać dwa takie badania:

  • Badanie na krew utajoną w kale (FOB) – test jakościowy, zalecany po 50. roku życia, najlepiej raz w roku, maksymalnie raz na 2 lata, a w przypadku dodatniego wyniku wskazane jest badanie endoskopowe.
  • Test FIT OC-SENSOR – test ilościowy,  dzięki zautomatyzowaniu badania ogranicza się wpływ błędu człowieka na wynik, może być stosowany także w monitorowaniu leczenia.

Oba testy nie wymagają specjalnego przygotowania ani przestrzegania diety.

Eksperci podkreślają, że w większości przypadków przyczyną “ukrytego krwawienia do jelita” nie jest rak, ale np. hemoroidy, stany zapalne jelit, zaparcia, krwawienia z nosa, usunięcie zęba. Jednak jeśli pojawią się objawy takie jak: ślady krwi i krwawienia z odbytu, ołówkowate stolce, niezamierzona utrata masy ciała, dokuczliwe zaparcia, biegunki połączone z oddawaniem dużych ilości gazów utrzymujących się przez wiele tygodni, nie wolno nam ich ignorować.

Alarmującym sygnałem powinny być także bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców oraz nudności, wymioty i trudności w przełykaniu. Ponadto poczucie niepełnego wypróżnienia, niedokrwistość, przewlekłe zmęczenie, utrzymujące się dłuższy czas osłabienie organizmu i podwyższona temperatura ciała.

W ww. sytuacjach trzeba jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza i zrobić kontrolne badania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.