WaterWipes Pure Foundation Fund. Kto został laureatem 2. edycji?

WaterWipes Pure Foundation Fund. Kto został laureatem 2. edycji?

Druga polska edycja programu stypendialnego WaterWipes Pure Foundation Fund dobiegła końca. W plebiscycie, którego celem jest docenienie i nagrodzenie osób pracujących w sektorze ochrony zdrowia, laureatką została tym razem położna Lucyna Mirzyńska z Krakowa.

WaterWipes Pure Foundation Fund to działający od 2020 roku międzynarodowy program stypendialny, kierowany do osób pracujących w sektorze medycznym. Program dotychczas realizowany w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i krajach Ameryki Łacińskiej, już po raz drugi rozstrzygnięty został również w Polsce.

W odróżnieniu od zeszłorocznej edycji konkursu, w którym zgłoszenia przyjmowano od mam, w tegorocznej edycji nominacje pochodziły od przedstawicieli sektora medycznego. Z grona 81 zgłoszeń laureatkę wyłoniło jury w składzie: Elżbieta Kozioł (pielęgniarka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, współzałożycielka i obecna prezeska Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych) i Jill Sommerville (współinicjatorka plebiscytu Pure Foundation Found, związana z WaterWipes od pięciu lat).

Zwyciężczynią została Lucyna Mirzyńska — położna rodzinna, autorka książki #Mama i tata dadzą radę.

– Na świecie jest wiele położnych, niezwykłych, mądrych, czułych profesjonalistek, dziękuję w ich imieniu za zauważenie naszej pracy. Wierzę, że program WaterWipes Pure Foundation Fund podkreśli niezwykłą rolę położnych. To, co cenię najbardziej w mojej pracy, to moc, jaką mają kobiety przygotowujące się do macierzyństwa, rodzące, karmiące, tulące swoje dziecko i uczące go świata. Podziwiam także moc położnych podczas porodu, w opiece neonatologicznej, we wsparciu laktacyjnym, w opiece edukacyjnej i patronażowej, przed i po porodzie. Tak, podziwiam kobiety za ich moc. Niezwykła w moim zawodzie jest również bliskość z rodzinami. W trakcie opieki oprócz profesjonalizmu oczekują i dostają ode mnie ciepło i zrozumienie. Mój zawód to ciągłe zdobywanie wiedzy, umożliwiające samodzielną pracę z pełnym wykorzystaniem kompetencji. Gdybym w skrócie miała podać definicje tej części położnictwa, którą się zajmuję, to podałabym: położna rodzinna to nauczyciel macierzyństwa — powiedziała Lucyna Mirzyńska, tegoroczna laureatka programu WaterWipes Pure Foundation Fund.

W opinii Elżbiety Kozioł, prezeski Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych, które objęło patronat nad tegoroczną edycją programu, Lucyna Mirzyńska to niezwykle ciepła osoba, która nikogo nie zostawia bez pomocy. Daje poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia kompetencje rodzicielskie par. Pełni niezwykle ważną rolę edukatorki. Jej postawa pozytywnie wpływa na pacjentki i ich całe rodziny, sprawia, że mogą cieszyć się macierzyństwem i pomimo trudnych chwil chcą podjąć ten wysiłek kolejny raz.

W ramach programu laureatka otrzymała stypendium w wysokości 5 000 zł. Dofinansowanie w tej samej kwocie oraz zapas chusteczek marki WaterWipes otrzymała również wskazana przez położną placówka medyczna — NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.