Tomografia komputerowa. Jak przygotować się do badania

Tomografia komputerowa. Jak przygotować się do badania

Fot. pixabay.com

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie jonizujące, które nie jest obojętne dla organizmu. Jak przygotować się do tego badania?

Tomografia komputerowa (TK) to badanie wykonywane wyłącznie na podstawie konkretnych wskazań medycznych, a więc na zlecenie lekarza. Jeżeli pacjent wcześniej wykonywał już jakieś badania z użyciem promieniowania jonizującego (tomografia, RTG itp.), powinien to koniecznie zgłosić personelowi medycznemu.

Co trzeba wiedzieć o tomografii komputerowej?

W przypadku tomografii komputerowej źródło promieniowania jest ruchome, ruch odbywa się po spirali. Dzięki temu uzyskujemy wiele projekcji pod różnym kątem. Następnie program komputerowy łączy wykonane zdjęcia w obraz 3D.

Badanie tomografem komputerowym wiąże się z większym promieniowaniem niż w przypadku wykonania zdjęcia rentgenowskiego, ale tomografia komputerowa jest bez wątpienia dokładniejsza. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej pomimo wystąpienia przeciwwskazań. Badanie jest bezbolesne i odbywa się w aparacie, który swoją budową przypomina obręcz.

Możliwe jest również wykonanie tomografii komputerowej angio, czyli badania naczyń krwionośnych. Pozwala ono ocenić stan żył i tętnic, a także prześledzić dokładny przebieg każdego naczynia. W ten sposób obrazowane są tętnice, aorty i narządy klatki piersiowej.

Czytaj też: Niskodawkowa tomografia komputerowa zmniejsza ryzyko śmierci na raka płuca

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Na badanie należy przyjść około 15 minut wcześniej, aby dokonać rejestracji i wypełnić odpowiednią ankietę. Pacjent zabiera ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Należy również dostarczyć dokumentację medyczną: zdjęcia, CD, opisy, karty informacyjne, wyniki badań itp.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania tomografii komputerowej są:

  • ciąża,
  • występowanie drgawek (pacjent nie ma możliwości leżenia w jednej pozycji w bezruchu).

W przypadku badania ze środkiem kontrastowym przeciwwskazaniem są:

  • nieprawidłowe parametry kreatyniny i TSH,
  • astma,
  • jaskra,
  • alergia na środek kontrastowy,
  • niewydolność krążenia, nerek bądź wątroby,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca.

Na badanie należy założyć ubranie pozbawione metalowych elementów. Jeśli lekarz decyduje o zastosowaniu kontrastu, wymagane jest skierowanie na podanie substancji dożylnie. W takim przypadku należy również okazać wyniki kreatyniny oraz TSH, które zostały wykonane w ciągu 2 tygodni poprzedzających tomografię komputerową. W przypadku użycia kontrastu pacjent może zostać poproszony, aby nie jadł 3 godziny przed badaniem.

Przed wykonaniem tomografii jamy brzusznej lub miednicy mniejszej należy pozostawać na diecie lekkostrawnej. Jeden dzień przed badaniem, na wieczór, należy przyjąć 5 kapsułek symetykonu (np. Espumisan) oraz zaaplikować sobie czopek glicerynowy. Jeśli badanie odbywa się rano, należy pozostać na czczo oraz przyjąć 3 kapsułki Espumisanu.

Jeżeli tomografia odbywa się po południu, należy pozostać przed jej wykonaniem na czczo przez 4 godziny przed badaniem.

Jeśli pacjent przyjmuje leki na choroby przewlekłe, powinien je zażyć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Źródło informacji: Radio Medica

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.