Radioterapia: promieniami leczy się nie tylko choroby onkologiczne. Jakie jeszcze?

Radioterapia: promieniami leczy się nie tylko choroby onkologiczne. Jakie jeszcze?

Łokieć tenisisty i golfisty, zwyrodnienie stawu kolanowego czy zapalenie ścięgna Achillesa to tylko niektóre choroby nieonkologiczne, w których leczeniu wykorzystywana jest radioterapia.

W sobotę 10 czerwca Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zorganizował Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii, w trakcie którego można było dowiedzieć się czegoś więcej na temat leczenia promieniowaniem jonizującym, powszechnie wykorzystywanym w onkologii, również chorób nieonkologicznych. Mowa o przewlekłych chorobach kostno-stawowych, takich jak: ostroga piętowa, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty, zwyrodnienie stawu kolanowego, a także mniej powszechnych chorobach Dupuytrena (przykurcz zgięciowy palców spowodowany przykurczem rozcięgna dłoniowego) i Ledderhose’a (bolesne grudki i guzki na podeszwie, spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się tkanki łącznej na stopie).

Czytaj też: Autorska metoda leczenia chorych na covidowe zapalenie płuc

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach wykorzystuje promienie do leczenia tych chorób już od wielu lat, ale nie wszyscy o tym wiedzą.

– Radioterapia jest zwykle kojarzona z nowotworami złośliwymi, tymczasem jest to również skuteczna metoda leczenia nieonkologicznych chorób przewlekłych, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny oraz bóle związane z mikrourazami czy przeciążeniem kończyny bądź stawów – mówi dr hab. n. med. Dorota Gabryś, prof. NIO-PIB, radioterapeutka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

W programie spotkania, które odbyło się w minioną sobotę w Zakładzie Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, znalazł się m.in. merytoryczny wykład na temat leczenia chorób nieonkologicznych z wykorzystaniem radioterapii. W trakcie Dnia Otwartego można było również skorzystać z konsultacji lekarza i pielęgniarki oraz poznać, krok po kroku, etapy przygotowania do radioterapii.

Czytaj też: Jaka jest skuteczność radioterapii w leczeniu arytmii serca? Rusza duże badanie

Ogromnym zainteresowaniem licznie zgromadzonych pacjentów cieszyły się nowoczesne aparaty terapeutyczne, a zwłaszcza CyberKnife, którymi dysponuje Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach. Uczestnicy zajrzeli również do modelarni i Zakładu Planowania Leczenia, gdzie mogli zapoznać się z kryteriami kwalifikacji do leczenia i jego skutecznością oraz porozmawiać o ewentualnym ryzyku skutków ubocznych.

Sobotni Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii był już trzecim spotkaniem zorganizowanym w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. Pierwsze, zorganizowane we wrześniu 2022 r. pod hasłem “Radioterapia bez tajemnic”, poświęcone było radioterapii jako skutecznej metodzie leczenia różnych schorzeń. Można było dowiedzieć się z niego m.in., jak wygląda przygotowanie pacjenta do radioterapii, jakie techniki leczenia promieniami stosuje się w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz jak wygląda ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna pacjenta – od momentu rejestracji w Zakładzie Radioterapii do rozpoczęcia leczenia. Podczas drugiego Dnia Otwartego Zakładu Radioterapii, w grudniu 2022 r., głównym tematem był rak prostaty (gruczołu krokowego). Przy okazji otrzymania dużej dawki wiedzy na temat tego najczęstszego obecnie nowotworu złośliwego u mężczyzn, panowie mogli za darmo i bez skierowania wykonać na miejscu badanie stężenia PSA.

Organizatorzy zapowiadają, że spotkania będą się odbywały cyklicznie i wkrótce poinformują o terminie i temacie następnego.

Zdjęcia: Anna Uryga / NIO Gliwice

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.