Prof. Alberto Orfao doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Prof. Alberto Orfao doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Od dziś (13 września) prof. Alberto Orfa, wybitny immunolog, wicedyrektor Centrum Badań nad Rakiem Uniwersytetu w Salamance (USA), jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

– Profesor Orfao to nie tylko wybitny naukowiec o imponującym dorobku, ale od lat przyjaciel. Zawsze możemy liczyć na jego pomoc i na przykład konsultację pacjentów. Jestem dumny, że prof. Orfao otrzymał dziś tytuł doktora honoris causa. To nobilitacja dla naszej uczelni – powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Alberto Orfao jest absolwentem Uniwersytetu w Salamance (1984) i Lizbonie (1985). Stopień doktora uzyskał w 1987 r. na Uniwersytecie w Salamance. Od lat zajmuje się cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi. Od 1989 r. pełni funkcję dyrektora Działu Cytometrii i Sortowania Komórek (Servicio General de Citometría) Uniwersytetu w Salamance.

Prof. Orfao przyznał, że w swojej pracy naukowej towarzyszy mu motto Seneki: “Umysł wolniej zapomina to, czego się nauczył wcześnie”. Patrząc na przebieg jego kariery, zawsze był wierny przesłaniu filozofa.

O pozycji naukowej profesora Alberto Orfao świadczy jego dorobek – ponad 1200 publikacji i 90 projektów badawczych, w tym 10 w ramach funduszy europejskich. W bazie Scopus znajdują się 773 publikacje, wiele z nich ukazało się w najbardziej renomowanych czasopismach hematologicznych (“Blood”, “Leukemia”, “Lancet Oncology”). Jest współtwórcą 70 patentów, z których 65 zostało wykorzystanych przez przemysł, przyczyniając się do rozwoju diagnostyki wykorzystującej przepływową cytometrię.

Prof. Alberto Orfao jest laureatem ponad 40 prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Berenda Howena przyznawanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Hematologicznej Diagnostyki Laboratoryjnej (2009) oraz nagrody Wallace Centre przyznawanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Cytometrii Diagnostycznej (2001).

Jest założycielem i współprzewodniczącym konsorcjum badawczego EuroFlow (Cytometria przepływowa dla szybkiej i czułej diagnostyki oraz prognostycznej klasyfikacji nowotworów układu krwiotwórczego). W pracach tego konsorcjum od 2006 r. uczestniczy Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej zabrzańskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Efektem tej współpracy są wspólne projekty i publikacje. Pod opieką prof. Alberto Orfao szkolenie doktoranckie odbyli: Łukasz Sędek (obecnie dr hab. n. med., adiunkt zatrudniony w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii SUM), Alicja Sonsala (dr n. med.) i mgr Jan Kulis (obecnie zatrudniony w Katerze Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej). 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki po opalaniu: olejek SOLVERX SUN SKIN Gold Shimmer

Kąpiele słoneczne sprzyjają przesuszeniu skóry i utracie przez nią jędrności, a suche, zmęczone ekspozycją na słońce, wiatr i słoną wodę ciało trudniej utrzymuje opaleniznę. O czym warto pamiętać, by zachować ją przez wiele tygodni po powrocie z bajecznego urlopu?