Od dziś (13 września) prof. Alberto Orfa, wybitny immunolog, wicedyrektor Centrum Badań nad Rakiem Uniwersytetu w Salamance (USA), jest doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
– Profesor Orfao to nie tylko wybitny naukowiec o imponującym dorobku, ale od lat przyjaciel. Zawsze możemy liczyć na jego pomoc i na przykład konsultację pacjentów. Jestem dumny, że prof. Orfao otrzymał dziś tytuł doktora honoris causa. To nobilitacja dla naszej uczelni – powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Alberto Orfao jest absolwentem Uniwersytetu w Salamance (1984) i Lizbonie (1985). Stopień doktora uzyskał w 1987 r. na Uniwersytecie w Salamance. Od lat zajmuje się cytometrią przepływową w diagnostyce nowotworów krwi. Od 1989 r. pełni funkcję dyrektora Działu Cytometrii i Sortowania Komórek (Servicio General de Citometría) Uniwersytetu w Salamance.
Prof. Orfao przyznał, że w swojej pracy naukowej towarzyszy mu motto Seneki: “Umysł wolniej zapomina to, czego się nauczył wcześnie”. Patrząc na przebieg jego kariery, zawsze był wierny przesłaniu filozofa.
O pozycji naukowej profesora Alberto Orfao świadczy jego dorobek – ponad 1200 publikacji i 90 projektów badawczych, w tym 10 w ramach funduszy europejskich. W bazie Scopus znajdują się 773 publikacje, wiele z nich ukazało się w najbardziej renomowanych czasopismach hematologicznych (“Blood”, “Leukemia”, “Lancet Oncology”). Jest współtwórcą 70 patentów, z których 65 zostało wykorzystanych przez przemysł, przyczyniając się do rozwoju diagnostyki wykorzystującej przepływową cytometrię.
Prof. Alberto Orfao jest laureatem ponad 40 prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Berenda Howena przyznawanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Hematologicznej Diagnostyki Laboratoryjnej (2009) oraz nagrody Wallace Centre przyznawanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Klinicznej Cytometrii Diagnostycznej (2001).
Jest założycielem i współprzewodniczącym konsorcjum badawczego EuroFlow (Cytometria przepływowa dla szybkiej i czułej diagnostyki oraz prognostycznej klasyfikacji nowotworów układu krwiotwórczego). W pracach tego konsorcjum od 2006 r. uczestniczy Katedra Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej zabrzańskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Efektem tej współpracy są wspólne projekty i publikacje. Pod opieką prof. Alberto Orfao szkolenie doktoranckie odbyli: Łukasz Sędek (obecnie dr hab. n. med., adiunkt zatrudniony w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii SUM), Alicja Sonsala (dr n. med.) i mgr Jan Kulis (obecnie zatrudniony w Katerze Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej).