V Forum Serce Pacjenta: bezpłatne konsultacje, badania i spotkania z wybitnymi kardiologami

V Forum Serce Pacjenta: bezpłatne konsultacje, badania i spotkania z wybitnymi kardiologami

Uwaga mieszkańcy Poznania i okolic! 30 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się V Forum Serce Pacjenta. To doskonała okazja, aby skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji oraz spotkać się z wybitnymi polskimi kardiologami. Healthy & Beauty jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Wstęp na V Forum Serce Pacjenta jest bezpłatny, ale trzeba się na nie zarejestrować — online pod adresem https://www.sercepacjenta.com/#rejestracja (rejestracja jest już czynna) lub na miejscu w dniu wydarzenia.

Badania, warsztaty, konsultacje i inne atrakcje

Darmowe badania diagnostyczne, w tym ECHO serca, szereg pomiarów i badań laboratoryjnych, konsultacje oraz praktyczne warsztaty to główne atrakcje V Forum Serce Pacjenta — jedynej w Polsce inicjatywy skierowanej do pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń oraz ich bliskich. Jak co roku Forum Serce Pacjenta będzie wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

– W ramach każdej kolejnej edycji Forum Serce Pacjenta staramy się organizować dla pacjentów oraz ich najbliższych najbardziej praktyczne i przydatne z ich punktu widzenia aktywności. Podczas jubileuszowej V edycji tradycyjnie poruszymy zagadnienia takie jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, zaburzenia lipidowe oraz nowość — kardiomiopatie. To aktualne i ważne tematy. Przybliżymy zagadnienia związane z profilaktyką wtórną schorzeń kardiologicznych — tak, by wspierać uczestników Forum w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz systematycznej farmakoterapii. To, obok coraz szerzej stosowanego leczenia zabiegowego, kluczowe czynniki przedłużające i poprawiające jakość życia osób ze zdiagnozowanymi już schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Mówiąc o zdrowym stylu życia, oczywiście nie pominiemy tematu odpowiedniej dla pacjentów kardiologicznych diety. Jeśli mowa o jakości życia, szczególnie serdecznie zachęcamy uczestników do udziału w warsztatach z zakresu radzenia sobie ze stresem z wykorzystaniem metody mindfulness – zachęca prof. Ewa Straburzyńska-Migaj kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta.

Forum dla całej rodziny

Chociaż Forum Serce Pacjenta jest inicjatywą kierowaną przede wszystkim do dorosłych, coś dla siebie znajdą na nim dzieci i młodzież. Dla dzieci organizatorzy przygotowali kącik atrakcji, a dla młodzieży specjalną edukacyjną niespodziankę muzyczną, bo Forum Serce Pacjenta to impreza rodzinna.

– Z codziennej praktyki klinicznej wiemy, jak ważne jest wsparcie bliskich pacjenta w procesie prowadzonej terapii kardiologicznej. Chory, który może liczyć na życzliwość swoich najbliższych, łatwiej akceptuje diagnozę, chętniej szuka rzetelnych informacji o możliwościach wsparcia prowadzonego procesu leczenia i cechuje się bardziej pozytywnym nastawieniem. Dodatkowo wyedukowani bliscy szybciej zwracają uwagę na ewentualne niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zaostrzeniu niewydolności serca. To pozwala szybciej zareagować, zmodyfikować leczenie, czasem nawet uniknąć hospitalizacji! To wszystko wprost przekłada się na lepsze efekty całościowego procesu terapii. Z drugiej strony, bliscy pacjenta na bieżąco uczą się, jak lepiej dbać o zdrowie. To przekłada się na efektywną profilaktykę kardiologiczną. Bez przesady można stwierdzić, że edukacja całych rodzin w zakresie pierwotnej i wtórnej profilaktyki kardiologicznej ma wymiar inwestycji w zdrowie społeczeństwa — wyjaśnia dr n. med. Magdalena Dudek z Oddziału Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta.

Pacjent w systemie opieki

Stałą częścią Forum Serce Pacjenta są panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów oraz uczestników systemu opieki zdrowotnej. Podobną dyskusję zaplanowano także w bieżącej edycji spotkania.

– W tym roku w ramach V Forum Serce Pacjenta zaplanowaliśmy sesję inauguracyjną z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, liderów organizacji pacjentów oraz interesariuszy systemu opieki zdrowotnej. Wspólnie z ekspertami zapoznamy się z wynikami najnowszego badania sondażowego “Forum Serce Pacjenta” – zapowiadają organizatorzy.

Zaproszenie do dyskusji w ramach sesji inauguracyjnej V Forum Serce pacjenta przyjęli:

  • Prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta, Przewodnicząca Komisji ds. Współpracy ze Stowarzyszeniami Pacjenckimi PTK
  • Prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii
  • Prof. Robert Gil, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Damian Marciniak, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta
  • Dr n. med. Rafał Staszewski, zastępca prezesa Agencji Badań Medycznych ds. finansowania badań
  • Dr hab. Marta Kałużna-Oleksy, Komitet Organizacyjny V Forum Serce Pacjenta, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca
  • Dr n. med. Magdalena Dudek, Komitet Organizacyjny V Forum Serce Pacjenta, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca
  • Agnieszka Wołczenko, prezes Stowarzyszenia EcoSerce, Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

Podczas V Forum Serce Pacjenta zostanie zaprezentowany nowy raport dotyczący niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory. Raport opracowało Porozumienie Organizacji Kardiologicznych.

– Chociaż o niewydolności serca mówimy w ostatnim czasie sporo, to nadal wiedza na temat tego schorzenia jest niewielka. Nie każdy wie, że niewydolność serca może być rozpoznana także u pacjenta, u którego nie stwierdzono uszkodzenia funkcji skurczowej serca, z czym najczęściej kojarzymy niewydolność serca, ale także u pacjenta, u którego występują zaburzenia rozkurczu i objawy typowe dla niewydolności serca. Takich pacjentów w grupie „niewydolność serca” jest około 50 proc. Mamy nowe leki, które poprawiają rokowanie w tej grupie pacjentów, ważne jest jednak, żeby tych chorych szybko zidentyfikować i zacząć jak najwcześniej efektywnie leczyć. Musimy mówić i przypominać, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, kiedy jest czas, żeby zgłosić się do lekarza, żeby nie było za późno. Im szybciej włączamy leczenie, tym lepszy efekt terapii uzyskujemy – wskazuje dr hab. Marta Kałużna-Oleksy z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członkini Komitetu Organizacyjnego V Forum Serce Pacjenta.

Więcej informacji o V Forum Serce Pacjenta: https://www.sercepacjenta.com/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Poznaj nowość Vichy: krem Liftactiv B3 na noc

Noc, choć często nie docenia się jej roli w codziennej pielęgnacji, jest momentem, gdy nasza skóra odzyskuje blask i witalność. Naukowcy zajmujący się chronobiologią — nauką o rytmach dobowych, w jakich funkcjonuje człowiek, dowodzą, że to właśnie po zmierzchu skóra jest najbardziej aktywna i uruchamia szereg procesów służących jej odnowie i regeneracji.