Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia najnowszego modelu stymulatora CCM

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia najnowszego modelu stymulatora CCM

Fot.: materiały prasowe

Lekarze z Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu wszczepili pacjentowi z niewydolnością serca najnowszy model stymulatora poprawiającego kurczliwość serca – CCM Optimizer Smart.

To pierwszy taki zabieg w Polsce. Przeprowadzono go 16 lutego u 54-letniego mężczyzny cierpiącego nie tylko na niewydolność serca, ale też na chorobę niedokrwienną serca. Jest już po zawale serca i miał wszczepiony kardiowerter-defibrylator – urządzenie, które rozpoznaje groźną dla życia arytmię i potrafi przywrócić prawidłowy rytm zatokowy serca.

Brak zadowalającej poprawy w przebiegu leczenia farmakologicznego oraz choroby współtowarzyszące sprawiły, że pacjent został zakwalifikowany do zabiegu implantacji układu CCM. Zabieg przebiegł prawidłowo, pacjent czuje się dobrze – powiedział dr n. med. Dariusz Jagielski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej we wrocławskim szpitalu.

Zabieg wszczepienia najnowszego modelu stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego odbył się w znieczuleniu miejscowym. Lekarze wprowadzili przez żyłę podobojczykową do serca mężczyzny trzy elektrody komorowe. Jedna z nich służy do wykrywania czynności przedsionków, dwie pozostałe do wykrywania czynności komór i wysyłania impulsów elektrycznych. Zostały one umiejscowione w  przegrodzie międzykomorowej, a następnie podłączone do generatora impulsów, wprowadzonego pod skórę klatki piersiowej pacjenta, poniżej jego prawego obojczyka.

Pacjent przebywał jeden dzień na obserwacji w szpitalu, a następnie został wypisany do domu. O pełnej poprawie będzie można mówić w ciągu kilku tygodni od zabiegu – mówi dr Dariusz Jagielski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.