O przyszłości onkologii klinicyści porozmawiają z pacjentami podczas 4 spotkań edukacyjnych

O przyszłości onkologii klinicyści porozmawiają z pacjentami podczas 4 spotkań edukacyjnych

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) zaprasza organizacje pacjentów na cykl spotkań edukacyjnych “O przyszłości onkologii. Forum organizacji pacjentów i ekspertów klinicznych”.

Pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań edukacyjnych, które będą się odbywały w formie hybrydowej, już 29 września w godz. 10.00-13.00 w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym przy ul. Roentgena 5 w Warszawie. Jego tematem będą „Wytyczne kliniczne w onkologii – czy i jak działają w Polsce”. W wydarzeniu można wziąć udział także w formie online (link do spotkania: https://youtube.com/live/1kOkCvhFSoM?feature=share).

W trakcie spotkania eksperci omówią m.in.: rodzaje wytycznych w Polsce oraz status ich wdrażania do praktyki klinicznej. Zostaną także omówione wytyczne National Comprehensive Cancer Network (NCCN) oraz przedstawione efekty realizacji projektu „One Voice, One Direction”. Reprezentanci organizacji będą mieli możliwość podzielenia się najlepszymi praktykami w edukacji pacjentów onkologicznych, które następnie zostaną zebrane w jednej publikacji i wydane na koniec cyklu. Udział w spotkaniu potwierdzili eksperci: prof. Piotr Rutkowski i prof. Maciej Krzakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Bożena Cybulska-Stopa z Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie oraz dr hab. Radosław Mądry z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Rola organizacji pacjentów w edukacji społecznej i kształtowaniu polityki zdrowotnej jest niepodważalna. Żaden system ochrony zdrowia nie będzie funkcjonował właściwie bez aktywnego i dobrze wyedukowanego pacjenta. Nam, klinicystom, bardzo zależy na zwiększeniu kompetencji tego środowiska, dlatego planowane przez nas spotkania mają formę warsztatu, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Jak dodaje, do udziału w tym projekcie zaproszone są organizacje reprezentujące chorych, ale także organizacje reprezentujące prawa pacjentów. – Na koniec cyklu, aby jak najlepiej odpowiedzieć na realne potrzeby środowisk pacjentów, zbierzemy wnioski i pomysły na tematykę kolejnych wydarzeń. Mamy bowiem nadzieję, że nasza inicjatywa stanie się twórczą platformą wyznaczającą kierunki zmian w polskiej onkologii i na stałe wpisze się w kalendarz onkologicznych wydarzeń. Wyrażam nadzieję na aktywne i liczne uczestnictwo środowisk pacjentów w naszej inicjatywie – mówi prof. Piotr Rutkowski.

W piątek 20 października w godz. 10.00-13.00 zaplanowano drugie spotkanie zatytułowane „Diagnostyka molekularna pacjenta onkologicznego – rozwiązania systemowe”. Eksperci kliniczni i przedstawiciele środowisk pacjentów onkologicznych będą dyskutować o znaczeniu diagnostyki molekularnej u pacjentów onkologicznych i rozwiązaniach systemowych w tym obszarze. Dla osób chcących uczestniczyć w tym spotkaniu przesyłamy link: https://youtube.com/live/hR7nHUe5kCQ?feature=share.

Jeszcze w tym roku, 15 grudnia, w godz.10.00-13.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie “Profilaktyka onkologiczna – jak możemy ją ulepszyć?”. Link do spotkania: https://youtube.com/live/CVLMa21C9Ac?feature=share

Ostatnie z cyklu spotkanie odbędzie się 26 stycznia w godz. 10.00-13.00 i będzie poświęcone Krajowej Sieci Onkologicznej. Lik do spotkania: https://youtube.com/live/volxUSNEByQ?feature=share

Wszystkie spotkania będą odbywać się w formie hybrydowej – stacjonarnie w sali nr 1 Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego przy ul. Roentgena 5 w Warszawie oraz online. Zgłoszenia należy przesyłać mailem: a.pawlikowska@compasspr.pl lub telefonicznie pod numerem: 515 315 332.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.