Dwie kobiety na czele instytutów medycznych podległych MZ

Dwie kobiety na czele instytutów medycznych podległych MZ

Fot. MZ

Dwie kobiety — prof. Janina Stępińska i dr hab. Beata Jagielska — zostały powołane przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę na stanowiska dyrektorów instytutów medycznych podległych Ministerstwu Zdrowia.

Prof. Janina Stępińska zastąpiła odwołanego kilka dni temu dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Łukasza Szumowskiego, a dr hab. Beata Jagielska zajęła miejsce zdymisjonowanego 15 stycznia dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie prof. Jana Walewskiego.

Narodowy Instytut Kardiologii ma wypracowaną już pozycję, ale przed nami dalsze wyzwania. Moim celem nadrzędnym jest służenie pacjentom. Dlatego stawiam na jakość w leczeniu, nauce i edukacji. Stawiam na młodą kadrę medyczną. Mamy świetnie przygotowaną grupę młodych kardiologów. Bardzo liczę na współpracę z nimi

– powiedziała podczas wręczenia nominacji na dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Janina Stępińska.

Janina Stępińska jest kardiologiem. Z Narodowym Instytutem Kardiologii związana była do 2021 r. Stworzyła w nim Klinikę Intensywnej Terapii Kardiologicznej, którą kierowała do 2019 r. W latach 2003-2010 prowadziła Klinikę Wad Nabytych Serca. W 2022 r. zajęła się komunikacją medyczną w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP. W latach 2011-2013 pełniła funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest autorką i współautorką ponad 300 publikacji, m.in. w NEJM, European Heart Journal, Chest.

Dr hab. n. med. Beata Jagielska, odbierając nominację, stwierdziła, że jej nadrzędnym celem jest poprawa efektywności profilaktyki, wyników leczenia oraz zwiększenie dostępności świadczeń onkologicznych.

Dużym wyzwaniem są działania na rzecz „spłacania” długu zdrowotnego w onkologii wywołanego przez COVID-19. Kluczowe aspekty to także działania w zakresie rozwoju onkologii

– powiedziała dr hab. Beata Jagielska, nowa dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Beata Jagielska przez lata związana była z Narodowym Instytutem Onkologii, w którym pełniła funkcję kierownika Kliniki Diagnostyki Onkologicznej, Onkologii Kardiologicznej i Medycyny Paliatywnej, zastępcy dyrektora ds. lecznictwa otwartego i rozliczeń świadczeń zdrowotnych, a także zastępcy dyrektora ds. lecznictwa otwartego. Jest onkologiem klinicznym, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej dla województwa mazowieckiego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i prezesem Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej. Od 2021 r. była prezesem Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

Źródło: MZ, NIO-PIB

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Szpital Żywiec zawiesi działalność 3 oddziałów i 2 poradni. Od kiedy?

Szpital Żywiec ma problemy kadrowe i zmuszony jest zawiesić pracę 3 oddziałów i 2 poradni. - Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy — informuje dyrekcja placówki.