Leczenie osteoporozy. Czy czekolada zastąpi suplementy diety?

Leczenie osteoporozy. Czy czekolada zastąpi suplementy diety?

Fot. Pixabay.com

Dr inż. Bartosz Błoński opatentował czekoladę z witaminami D3 i K2 i obronił ten wynalazek w ramach doktoratu wdrożeniowego na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Czy czekolada zastąpi suplementy diety w leczeniu osteoporozy?

Czekolada opracowana przez dr. inż. Bartosza Błońskiego, który jest właścicielem rodzinnej firmy produkującej m.in. zdrowe słodycze, nie zawiera sacharozy — głównego składnika cukru. Została natomiast wzbogacona witaminami D3 i K2 oraz wapniem, czyli substancjami zalecanymi w leczeniu osteoporozy.

Wyglądem przypomina zwykłą czekoladę

Celem doktoratu Bartosza Błońskiego było zaprojektowanie takiej czekolady w dwóch wersjach — gorzkiej i deserowej.

– Zrealizowanie tak zamierzonego celu wymagało rozwiązania wielu problemów naukowych i technologicznych, w tym m.in. określenia dawek substancji aktywnych farmakologicznie możliwych do wprowadzenia do medium, jakim jest czekolada. Oczywiście bez wpływu na jej właściwości sensoryczne. Problemem było również jednorodne rozmieszczenie składników aktywnych w całej objętości podłoża, a także opracowanie opakowania produktu, które skutecznie chroniłoby składniki aktywne farmakologicznie przed degradacją – wylicza dr inż. Bartosz Błoński.

Zamiast sacharozy w składzie jego czekolady znalazł się cukier brzozowy, jeden z najpopularniejszych obecnie na rynku słodzików, który z powodzeniem zastępuje bardzo kaloryczny i niezdrowy cukier.

– Jedząc moją czekoladę, nie odróżnimy jej od tej zwykłej. Na pomysł wpadłem, gdy patrzyłem jakie ilości różnych leków i suplementów zażywają codziennie moi dziadkowie. Ja połączyłem przyjemne i pożytecznym — mówi wynalazca.

Jak dodaje, uzyskany przez niego produkt stanowi odpowiedź na promowanie metod prewencji osteoporozy oraz żywności funkcjonalnej. – Ten rodzaj żywności musi spełniać określone warunki: być pochodzenia naturalnego, zostać wzbogacony o prozdrowotne składniki i oczywiście przypominać żywność tradycyjną. W tym wypadku po prostu tabliczkę czekolady — mówi świeżo upieczony doktor inżynier.

Osteoporoza — cichy zjadacz kości

Czekolada z witaminami i wapniem przeciwko osteoporozie nie weszła jeszcze w fazę produkcji masowej, ale jest szansa, że wzbudzi ogromne zainteresowanie. Zwłaszcza że osteoporozę — chorobę uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię XXI wieku, leczy się, m.in. stosując suplementy diety i witaminę D3.

U osób cierpiących na osteoporozę dochodzi do stałego ubytku masy kostnej, który prowadzi do nadmiernej kruchości kości. Konsekwencją tej choroby są tzw. złamania niskoenergetyczne, które mogą być spowodowane bardzo lekkim urazem lub upadkiem z wysokości własnego ciała. Znane są nawet przypadki złamań osteoporotycznych w następstwie kaszlu, czy kichnięcia.

Osteoporoza, nazywana “cichym zjadaczem kości”, postępuje, ale nie boli. Podstawą jej rozpoznania jest densytometria, czyli pomiar gęstości kości dokonywany przy użyciu aparatu RTG.

Szacuje się, że na świecie na osteoporozę cierpi ponad 20 proc. kobiet i ponad 6 proc. mężczyzn po 50. roku życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.