Jak pielęgnować włosy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta: od nasady aż po same końce. W praktyce jednak często używamy produktów przeznaczonych do skóry głowy, a nie pamiętamy o końcówkach włosów. To błąd!
Eksperci wskazują, że o końcówki włosów również trzeba dbać. I warto sięgać po olejki naturalne, które pielęgnują dolne partie pasm. Odżywiają, nawilżają i zapobiegają łamaniu się końcówek.
Czytaj też: Czego potrzebują twoje loki? Kosmetyki do włosów kręconych
Jesienią włosy mają większą skłonność do wypadania i łamania
Stylizacja, farbowanie, ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak słona woda, słońce lub noszenie ciasnego czepka. To wszystko sprawia, że – właśnie teraz – po lecie i w pierwszych tygodniach jesieni, możemy dostrzec osłabienie włosów oraz ich skłonność do łamania i kruszenia końcówek.
Fryzjerzy oraz trycholodzy podpowiadają, że warto zaopiekować się dolnymi partiami kosmyków, sięgając po… tradycyjne rozwiązania. Już nasze prababcie stosowały roślinne olejki do włosów.
Olejek z róży w duecie z czarnuszką
Z czym kojarzy nam się róża? Z pięknym zapachem, dostojeństwem, romantyzmem. Nie każda z nas wie jednak, że olejek pozyskiwany z tego pięknego kwiatu skutecznie odżywia włosy, wygładza je i pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Wiedziały to już nasze babcie i prababcie, które z powodzeniem wykorzystywały płatki róży do pielęgnacji włosów, tworząc domowe wcierki i płukanki.
– Przed zimą nasze pasma potrzebują dogłębnego odżywienia, nawilżenia oraz poprawy kondycji. Szczególnej atencji wymagają końcówki włosów, które bywają zmęczone letnim słońcem i stylizacją. Warto wykorzystać potencjał róży, której olejki mają właściwości odżywcze i wygładzające – mówi Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki Sielanka. – Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie olejku różanego, takiego jak Multiwitaminowy olejek na końcówki włosów Na górze róże Sielanka, który łączy zalety “królowej kwiatów” z wyciągiem z czarnuszki – dodaje.
Czytaj też: Hair cycling, czyli 3 proste kroki do szybkiej regeneracji zniszczonych włosów
Olej z czarnuszki jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, a także cennej dla włosów witaminy E? Idealnie nawilża i wzmacnia włosy oraz świetnie sprawdza się w połączeniu z ekstraktem z róży. Taki duet pomaga wygładzić pukle i nadać fryzurze aksamitnej miękkości.
– Czarnuszka od lat uważana była za składnik cenny dla włosów. Badania potwierdzają jej właściwości wzmacniające i sprzyjające zachowaniu elastyczności kosmyków – mówi Agnieszka Kowalska.
Warto sięgać również po inne naturalne oleje, np. arganowy, kokosowy, jojoba czy migdałowy, które mogą być stosowane na końcówki włosów jako naturalne nawilżacze i odżywki. Wystarczy niewielka ilość oleju, którą należy delikatnie wmasować w końcówki włosów.
Regularne strzyżenie, delikatne mycie i odpowiednia dieta
Nie bez znaczenia są regularne wizyty u fryzjera i strzyżenie włosów, najlepiej co około 6-8 tygodni, aby usunąć rozdwajające się końcówki i zapobiec dalszym uszkodzeniom.
Czytaj też: Wcierka do włosów – prosty sposób na odżywienie cebulek
Dla utrzymania końcówek włosów w dobrej kondycji warto ograniczyć do niezbędnego minimum stosowanie suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki. Dlaczego? Ponieważ ciepło emitowane przez te urządzenia może uszkadzać końcówki włosów. Jeśli musisz ich użyć, ustaw je niskie lub średnie temperatury oraz stosuj termoochronne produkty do stylizacji włosów.
Do mycia włosów wybieraj łagodne szampony i odżywki, bez szkodliwych substancji chemicznych. Włosy myj delikatnie i unikaj nadmiernego pocierania ręcznikiem. Pamiętaj również o tym, że nadmierna ilość produktów do stylizacji włosów, takich jak lakiery, żele czy pianki, może obciążać włosy i przyczyniać się do ich uszkodzenia. Nie stosuj ich zbyt często i unikaj ich nakładania na końcówki włosów.
Unikaj częstego rozczesywania mokrych włosów, bo ono sprzyja łamaniu i uszkadzaniu końcówek. Jeśli musisz rozczesywać mokre włosy, użyj do tego celu grzebienia o szerokich zębach i delikatnie rozczesuj od końcówek ku górze.
REKLAMADuże znaczenie dla kondycji włosów ma dieta. Zadbaj o to, aby na twoim talerzu nie brakowało potraw i produktów zawierających duże ilości składników odżywczych, witamin A, C, E, biotyny, kwasu foliowego i minerałów, które pomagają w utrzymaniu zdrowych włosów, w tym ich końcówek. Jedz owoce, warzywa, orzechy, ryby i produkty bogate w białko.
Pamiętaj, że pielęgnacja końcówek włosów wymaga cierpliwości i regularności. Dbanie o włosy na co dzień pomoże zachować je zdrowe i piękne.