“Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” Rusza kolejna edycja kampanii

“Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” Rusza kolejna edycja kampanii

“Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” to hasło tegorocznej edycji kampanii marki Vichy Neovadiol, która ma na celu konsekwentne obalanie szkodliwych mitów i burzenie tabu na temat menopauzy.

Ambasadorki kampanii “Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” – aktorka Agnieszka Dygant i dziennikarka Katarzyna Dowbor – przekonują na własnym przykładzie, że menopauza nie musi być przeszkodą w samorealizacji.

– Jestem tą samą kobietą, którą byłam. Nie muszę z nikim rywalizować i niczego udowadniać. Mogę robić to, co chcę, co sobie wymarzyłam. Ja się dopiero rozkręcam! – mówi Katarzyna Dowbor.

Według Agnieszki Dygant jesteśmy świadkami przełomowej zmiany w postrzeganiu kobiet po 50. roku życia, więc tym bardziej cieszy ją to, że może być częścią tak ważnej inicjatywy wpływającej na zmianę tej percepcji. – Życie to zmiany — raz jest lepiej, raz gorzej. Fajnie, że żyjemy w czasach, kiedy pięćdziesiątka nie musi się kojarzyć ze starością. Nadal mam plany, marzenia i właśnie teraz mogę zrealizować jedno z największych — mówi.

Hasło tegorocznej kampanii – “Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” – ma zachęcać kobiety do zmiany perspektywy i odkrywania nowych możliwości w tym szczególnym etapie życia. Termin kampanii nie jest przypadkowy — październik jest miesiącem świadomości menopauzy, która w tym czasie jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Mimo że to naturalny etap w życiu kobiety, nadal obarczony jest społecznym tabu.

Czytaj też: Menopauza. Od ciebie zależy, jakie znaczenie nadasz temu słowu

Menopauza to nie choroba

W starzejącym się społeczeństwie menopauza dotyka coraz większej liczby kobiet. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrwia (WHO), w 2030 roku 1,2 miliarda kobiet na świecie będzie miało 50 lat, a co się z tym wiąże, doświadczy objawów menopauzy. Przekroczenie granicy 50. roku życia często wiąże się ze zmianami w postrzeganiu ról życiowych. W społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że młodość jest bardziej ceniona niż doświadczenie. To z kolei prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i marginalizacji kobiet po pięćdziesiątce. Tymczasem młodość i doświadczenie doskonale się uzupełniają, a menopauza nie musi oznaczać życiowej stagnacji.

Bo menopauza nie oznacza końca aktywnego życia, atrakcyjności i spadku energii, któremu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Kampania marki Vichy Neovadiol pokazuje, że to kolejny, naturalny etap w życiu, który może stać się pretekstem do rozwoju, spełniania marzeń i osiągania nowych celów. Z dolegliwościami towarzyszącymi menopauzie można sobie poradzić, kluczowa jest zmiana postawy pozwalająca oswoić się ze zmianami i czerpać pełnymi garściami z tego wyjątkowego okresu.

– Menopauza przez część kobiet postrzegana jest jak największy wróg, podczas gdy to naturalny etap, naturalna kolej rzeczy i to od nas zależy, jak do tego podejdziemy. Sama jestem osobą, która ukończyła 50 lat i z samoobserwacji wiem, jak ważne jest nastawienie i zadbanie o swój dobrostan w tym czasie, to codzienna dawka ruchu, odpowiednia dieta i pielęgnacja, które pozwalają nam lepiej czuć się we własnej skórze. Wiem też, że rezygnacja z toksycznych relacji, przez które ponosimy wiele emocjonalnych kosztów, pozwala na zniwelowanie niepotrzebnego i szkodzącego nam stresu, który odbija się na naszym samopoczuciu mówi prof. Ewa Mojs, psycholożka.

Dr n. med. Agnieszka Sura, dermatolog, zachęca do poświęcenia większej uwagi pielęgnacji skóry twarzy, która powinna wejść w krew każdej kobiety w wieku okołomenopauzalnym.

– Wypracowanie codziennego rytuału pielęgnacyjnego nie jest taką oczywistością i wciąż wiele pań dosyć późno zauważa, jak jest to ważne dla ich skóry. Jeśli nie wiemy, co wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, który sprawdzi stan skóry i dobierze odpowiednie produkty — tłumaczy. I dodaje: – Z wiekiem zmniejsza się poziom estrogenów, które odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry i prawidłowe działanie włókien kolegenowych, które odpowiadają za jędrność skóry.

Czytaj też: Menopauza. Jak złagodzić jej objawy i łatwiej ją przejść?

Menopauza nie musi być pauzą

Hasło poprzedniej edycji kampanii – “Menopauza. Zmiany są piękne. Porozmawiajmy o tym”, było początkiem dla otwartych rozmów i destygmatyzacji tematu menopauzy. Bo menopauza to nie pauza.

– W tegorocznej edycji kontynuujemy dialog społeczny i otwieramy się na jeszcze więcej. Hasłem “Menopauza bez pauzy. Ja się dopiero rozkręcam!” zachęcamy do zmiany perspektywy i otwarcia na nowe wyzwania, bo ten etap nie musi być hamulcem dla aktywnego życia. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), okres po menopauzie stanowi jedną trzecią życia kobiety. Warto zrobić wszystko, by uczynić go wyjątkowym! – zachęcają organizatorzy kampanii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.