Dzień Boskich Matek

Dzień Boskich Matek

Już po raz drugi obchodziliśmy dzisiaj (6 października) święto “Boskich Matek” – kobiet, które pomimo rozpoznanej choroby nowotworowej zdecydowały się urodzić swoje dzieci. Nie byłoby to możliwe bez pomocy takich lekarzy jak dr Jerzy Giermek z warszawskiego Centrum Onkologii i Fundacji Rak’n’Roll, która uruchomiła program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka, w ramach którego udzieliła już pomocy 57 “Boskim Matkom” i powitała na świecie 49 „Boskich Dzieci”.

W ramach “Programu kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki kobiety, które zgłoszą się do Fundacji, mogą otrzymać bezpłatną pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i… kobiecą.

Według statystyk z roku na rok rośnie liczba kobiet, u których w okresie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu zostaje zdiagnozowany nowotwór. Potwierdzają to również dane międzynarodowych towarzystw naukowych. Przyczyną jest wzrost zachorowań na choroby onkologiczne, ale też coraz późniejsze macierzyństwo i występowanie nowotworów w coraz wcześniejszym wieku.

Na szczęście coraz więcej środowisk dostrzega problem „ciąży i raka”. Jest on obecnie wiodącym tematem konferencji naukowych lekarzy różnych specjalności. Współpraca Fundacji z ekspertami zaowocowała opracowaniem „Standardów postępowania terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”. Dzięki nim ginekolodzy i onkolodzy będą wiedzieli, co mają zrobić, jeśli zgłosi się do nich kobieta w ciąży z rakiem.

Najwięcej, bo prawie 50% “Boskich Matek” objętych programem Fundacji choruje na raka piersi, który w opinii lekarzy jest wyjątkowo trudny do zdiagnozowania w czasie ciąży, ponieważ większość jego objawów, w tym zgrubienia w piersiach, jest utożsamiana z objawami samej ciąży. Na drugim miejscu pod względem częstości występowania znajdują się nowotwory ginekologiczne (rak szyjki macicy i jajnika), a za nimi chłoniaki, białaczki, rak jelita grubego, czerniaki, rak tarczycy i glejak.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.