Czego można się nauczyć online w czasie lockdownu?

Czego można się nauczyć online w czasie lockdownu?

Fot. pixabay.com

Ostatnie tygodnie zmieniły nie tylko rynek pracy i nasze życie prywatne, ale także sposób podejścia do czasu. Większość z nas ma go teraz więcej, niż wcześniej. Czym go zapełnić, aby odnieść z tego korzyść?

Popularna w Unii Europejskiej i coraz popularniejsza w Polsce idea lifelong learning mówi, że uczyć należy się nieustannie, a słowo “nauka” określa wszystkie umiejętności, jakie posiądziemy w ciągu całego życia. Zakres nauki zależy od nas, a wszystko jest cenne. Co więcej, większość z pozyskanych kwalifikacji można finalnie “zaliczyć” do rozwoju zawodowego, nawet jeśli pierwotnie wydaje się, że to tylko hobby. Przykłady?

Nauka języków

To biznesowy must have. Jeśli chcemy wybrać kurs online języka suahili lub kantońskiego, może nam się wydawać, że realizujemy swoje hobby. Co innego angielski, niemiecki czy hiszpański. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z badań TNS, już w połowie obecnej dekady ponad jedna trzecia Polaków znała co najmniej jeden język obcy, 15 proc. – dwa, a 3 proc. – trzy. Zatem, nie bójmy się uczyć nietypowych języków, ponieważ to właśnie one mogą stać się naszym wyróżnikiem na rynku pracy.

Szycie

W internecie znajdziemy grupy tematyczne, kursy i tutoriale. Jeśli mamy czas i talent do wykonywania czynności manualnych, warto spróbować zdobyć lub poszerzyć wiedzę. Podczas epidemii koronawirusa okazało się, że umiejętności krawieckie to bardzo konkretne narzędzia nie tylko do działalności filantropijnej (szycie masek), ale także do pracy. Może warto mieć drugi zawód lub przekwalifikować się?

Dobrze byłoby mieć realne potwierdzenie naszych umiejętności w zakresie szycia lub np. projektowania odzieży. Taką możliwość daje Zintegrowany System Kwalifikacji, dzięki któremu możemy potwierdzić certyfikatem to, co potrafimy – niezależnie od tego, czy uczyłyśmy się same, od mamy czy dzięki kursom internetowym. Ważne, że potrafimy.

Fitness

Podczas kwarantanny uprawianie sportu jest trudne. Trudne, ale nie niemożliwe! W sieci pojawia się wiele grup, z którymi można ćwiczyć online, bez wychodzenia z domu. Są także trenerzy personalni, którzy zadbają nie tylko o to, byśmy prawidłowo wykonywały ćwiczenia, ale także o ich regularność. Korzyść z takich ćwiczeń jest oczywista: zdrowie, kondycja i być może kilka kilogramów mniej. Pamiętajmy tylko, by dokładnie sprawdzić certyfikat trenera, jakiemu chcemy zaufać. Już niebawem Zintegrowany System Kwalifikacji da możliwość uzyskania certyfikatu z prowadzenia treningu personalnego. Dzięki niemu będzie można sprawdzić, czy nasz trener ma państwowe potwierdzenie swoich umiejętności.

Obsługa komputera

Teoretycznie większość osób powyżej 35. roku życia sprawnie obsługuje komputer. W praktyce są jednak obszary, które wciąż możemy rozwinąć, żeby zyskać kolejnego “asa w rękawie” podczas rozmów rekrutacyjnych. Lista jest właściwie nieograniczona: bazy danych, programy graficzne, funkcje MS Excel. Te umiejętności możemy zdobyć przez internet.

Nawet jeśli ktoś jest początkujący, powinien przełamać lęk i wyciągnąć rękę po wiedzę – przy wsparciu dzieci lub wnuków. Kolejny krok to potwierdzenie umiejętności wiarygodnym certyfikatem Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

Hobby, które może stać się zawodem

Organizacja imprez turystycznych, naprawa rowerów, przygotowywanie zdrowych potraw – to czynności, które kojarzą się raczej z przyjemnym spędzaniem czasu, niż twardą konkurencją na rynku pracy. Nic bardziej mylnego. Wymienione obszary to kwalifikacje, jakie można potwierdzić państwowym certyfikatem ZSK. Te i inne umiejętności – jeśli je posiadamy – stanowią realną kartę przetargową w procesie rekrutacyjnym. Jeśli jeszcze nie znajdują się w naszym portfolio, nic nie stoi na przeszkodzie, by je tam włączyć.

Nauka wymaga czasu i cierpliwości. Często – w codziennym pędzie – brakuje nam obu tych cennych skarbów. Niecodzienna sytuacja, z jaką mamy do czynienia od początku wiosny, skłania do zastanowienia się nad inwestycją w czas i siebie. Kolejne miesiące pokażą, po jakie umiejętności “wyciągnie rękę” rynek pracy i jak będziemy spędzać czas wolny. Jedno wiadomo już teraz: im więcej potwierdzonych umiejętności, tym więcej dróg, spośród których będziemy mogły wybierać.

Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, który wspomaga wszelkie formy  można znaleźć na stronie: www.kwalifikacje.edu.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

15.09, Stadion Narodowy: próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek

Miłośnicy jabłek spotkają się 15 września o godz. 13.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, podczas pikniku z okazji Narodowego Dnia Sportu. Planowana jest tam próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek.