Jak połączyć przyjemne z pożytecznym w pracy?

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym w pracy?

Do zmiany pracy motywuje nas chęć rozwoju zawodowego i potrzeba odczuwania satysfakcji z realizowanych działań. Wynagrodzenie również jest ważne, ale jak się okazuje, wcale nie najważniejsze.

Idealnym rozwiązaniem w życiu zawodowym wydaje się więc połączenie pasji z wykonywaną pracą. Jak się jednak okazuje, wcale nie tak łatwo o nie. Jak wykorzystać hobby i umiejętności pozornie „pozazawodowe” na rynku pracy?

Badania przeprowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pokazują, że Polacy przykładają coraz większą wagę do warunków pracy, a także do rozwoju zawodowego. Jak wynika z opublikowanego raportu, w IV kwartale 2019 roku główną motywacją do zmiany pracy była chęć rozwoju zawodowego. Wskazało ją aż 46 proc. ankietowanych. Natomiast zmniejszyła się liczba osób, dla których powodem zmiany pracy było za niskie wynagrodzenie. Był to najistotniejszy czynnik dla 43 proc. ankietowanych, co stanowi spadek o 5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Bardzo ciekawie przedstawiają się również wskaźniki dotyczące satysfakcji z pracy: 75 proc. respondentów wskazało, że są zadowoleni z wykonywanej pracy. Liczba ta wzrosła o 3 punkty procentowe w skali roku. Zdaniem ekspertów, to bardzo wysoki i zadowalający wynik, wymaga jednak zastanowienia nad pozostałymi 25 procentami. Zatem – jest obszar do zagospodarowania.

Satysfakcjonująca praca to podstawa

Na satysfakcję z wykonywanej pracy składa się kilka czynników. Badani jako kluczowe najczęściej wymieniają:

  • relacje ze współpracownikami i kadrą zarządzającą,
  • wynagrodzenie,
  • rodzaj wykonywanych zadań.

Satysfakcja to kwestia subiektywna i w przypadku każdej osoby jest warunkowana zupełnie inaczej. Zwykle wynika z osiągnięć i motywuje do dalszego działania – to powód, dla którego jest tak istotna w rozwoju zawodowym. Stanowi „paliwo” do pracy.  Statystyki PARP wskazują, że nadal znaczący procent badanych nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy. Co więcej, duża część z nich chce zmienić miejsce zatrudnienia.

Okazuje się, że satysfakcja z pracy jest jednym z priorytetów w życiu zawodowym. Jak się jednak okazuje, nie odczuwa jej co czwarty pracownik. Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) wskazuje, w jaki można ją osiągnąć, bazując na tym, co już potrafimy.

Zobacz, ile już potrafisz! To Twój as w rękawie!

Uczymy się przez całe życie – w szkole, w pracy, ale także w domu, od rodziny i przyjaciół. Na tym stwierdzeniu oparta jest idea lifelong learning, a na niej z kolei Zintegrowany System Kwalifikacji. U jego podstaw leży przekonanie, że możemy wykorzystać w pracy te umiejętności, które już mamy. Nawet te pozornie niezwiązane ze sferą zawodową.

Naprawiałeś z ojcem rowery w garażu? Czyli już to potrafisz. Zajmowałaś się dziećmi w sąsiedztwie? To także jest wiedza i umiejętności, które możesz wpisać do CV. Najlepiej, jeśli masz wiarygodne potwierdzenie posiadania tej umiejętności. Takim potwierdzeniem może być certyfikat ZSK z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji. Dzięki niemu masz dowód, że potrafisz, nawet jeśli nie skończyłeś szkoły lub szkolenia w danym obszarze. Liczy się wiedza, a nie sposób, w jaki ją posiadłeś. Działa to podobnie do certyfikatów językowych. Umiesz. Zdajesz. Masz dowód.

Brak satysfakcji z wykonywanej pracy to jeden z problemów naszych czasów. Pokazują to badania, a potwierdzają doniesienia z rynku pracy. Taki mechanizm przekłada się na spadki efektywności. Praca wykonywana z braku alternatywy nie przyniesie pozytywnych rezultatów.  Jednak alternatywa jest: przekwalifikowanie w obszarze, który jest naszym „konikiem”. To właśnie z niego możemy uczynić atut zawodowy – mówi Marcin Bartnicki, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych. Do ZSK dołączanych jest coraz więcej kwalifikacji, które można potwierdzać certyfikatem. W tej puli już teraz znajdują się umiejętności z obszaru nowych technologii, IT, rzemiosła, prac biurowych i fizycznych. To daje duże możliwości – dodaje.

Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można znaleźć na stronie: www.kwalifikacje.edu.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i