Badając ślinę, można rozpoznać raka gardła

Badając ślinę, można rozpoznać raka gardła

Długi, bezobjawowy przebieg nowotworów gardła środkowego powoduje, że są one zazwyczaj rozpoznawane dopiero w zaawansowanych stadiach, wymagających leczenia obarczonego znaczną liczbą powikłań. Naukowcy z Australii odkryli jednak, że można wykryć ten nowotwór, kiedy nie daje jeszcze objawów.

Utrzymujący się wzrost liczby zachorowań na raka gardła środkowego wynika z jego związku z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (human
papilloma virus
, HPV). Dotychczas nie wynaleziono testów przesiewowych wykrywających ten nowotwór we wczesnym stopniu zaawansowania.

W czasopiśmie “Frontiers in Oncology” opublikowano opis przypadku zastosowania testu oceniającego obecność wirusa HPV w
ślinie, który pozwolił na rozpoznanie bezobjawowego raka gardła środkowego. Test, stworzony na Uniwersytecie w Queensland w Australii, polega na przepłukaniu ust płynem przez 1-2 minuty, a następnie wypluciu go do pojemnika. Wykorzystano go w badaniu 650 zdrowych ochotników, u których poszukiwano DNA wirusa. U 3 z nich stwierdzono przetrwałą infekcję HPV.

Mężczyznę w średnim wieku, z dodatnim wynikiem testu przez 36 miesięcy oraz narastającą liczbą kopii wirusa, zaproszono na badanie laryngologiczne, które nie wykazało odchyleń od normy. Jednakże ze względu na niepokojące wyniki testu, usunięto mu migdałki podniebienne, stwierdzając w jednym z nich dwumilimetrowe ognisko raka płaskonabłonkowego. Ponowny test na obecność wirusa HPV, wykonany dwa tygodnie po zabiegu operacyjnym, był negatywny.

Opisany przypadek potwierdza możliwość wykorzystania nieinwazyjnego testu ze śliny w diagnostyce bardzo wczesnych (niewykrywalnych w badaniu przedmiotowym i bezobjawowych) postaci raka gardła środkowego. Wdrożenie testu do codziennej praktyki będzie jednak wymagało przeprowadzenia kolejnych badań klinicznych.

Źródło: Śląska Liga Walki z Rakiem, www.frontiersin.org/articles

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.