Baby blues: czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Baby blues: czym się objawia i jak sobie z nim radzić?

Radość z narodzin dziecka może szybko przerodzić się w smutek, kiedy świeżo upieczona mama zaczyna się zadręczać myślami, czy da sobie radę i podoła nowej roli. Zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne również nie są jej sprzymierzeńcem – staje się płaczliwa, wszystko ją drażni, nie może spać i ciągle czuje się zmęczona.

Taki stan określany jest mianem syndromu baby blues, czyli smutku poporodowego, który pojawia się zwykle w ciągu 2-5 dni po porodzie. Może dotyczyć nawet 80 proc. kobiet. – Smutek poporodowy nie skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu i nie wymaga leczenia. Jego objawy na ogół stopniowo i samoistnie ustępują – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekologii i położnictwa, seksuolog i endokrynolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jakie są objawy syndromu baby blues?

Do najczęstszych objawów opisywanych w literaturze należą:

  • umiarkowane obniżenie nastroju;
  • niestabilność emocjonalna;
  • płaczliwość;
  • drażliwość;
  • zwiększona wrażliwość na bodźce;
  • uczucie zmęczenia i wyczerpania;
  • trudności z koncentracją uwagi;
  • zaburzenia snu;
  • zmniejszenie łaknienia;
  • uczucie wrogości wobec ojca dziecka.

Zwykle objawy smutku poporodowego ustępują po 2 tygodniach. Jednak jeśli utrzymują się dłużej lub się nasilają, należy się skontaktować z psychologiem. Może się bowiem okazać, że to nie baby blues, ale depresja poporodowa, która wymaga leczenia. Dotyczy ona 10-30 proc. kobiet, pojawia się na ogół 4-6 tygodni po porodzie, a trwa około 6 miesięcy.

– Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej rośnie, jeśli u kobiety w wywiadzie stwierdzono depresję, syndrom baby blues lub depresję okołoporodową. Od innych zaburzeń afektywnych i depresyjnych odróżnia ją obecność myśli i emocji dotyczących relacji z dzieckiem – tłumaczy prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. – Depresję poporodową czasem stwierdza się u kobiet, które przeszły bardzo ciężki poród – dodaje.

Jakie są przyczyny baby blues?

Przyczyny smutku poporodowego nie zostały do końca poznane. Uważa się, że za towarzyszącą mu huśtawkę nastrojów i obniżony nastrój kobiet odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie po porodzie: spadek poziomu kortykotropiny – hormonu związanego z kortyzolem, tzw. hormonem stresu, spadek poziomu endorfin odpowiadających za uczucie szczęścia oraz estrogenu i progesteronu – hormonów płciowych. Wzrasta natomiast poziom oksytocyny i prolaktyny, które są odpowiedzialne za obkurczanie się macicy oraz produkcję pokarmu. Nagłe zmiany poziomu hormonów mogą powodować szok dla organizmu i pogarszać samopoczucie kobiety.

Wśród czynników psychologicznych wymienia się stres związany z nową sytuacją i nadmiarem nowych obowiązków, poczucie niewystarczającego wsparcia ze strony otoczenia oraz presję społeczną związaną z koniecznością sprostania roli perfekcyjnej matki. Dlatego dużą rolę do spełnienia mają bliscy młodej matki, którzy powinni ją odciążyć w obowiązkach domowych, aby mogła odpocząć od codziennych zajęć związanych z opieką nad dzieckiem i zadbać o swój wygląd. Młoda mama potrzebuje również wsparcia psychologicznego – ciepłych słów, pochwały, zrozumienia, a nie wtłaczania jej w schemat matki Polki.

– 90 proc. kobiet przeżywa macierzyństwo inaczej nie przewidywały, rzeczywistość nie jest dla nich tożsama z ich oczekiwaniami – tłumaczy rozterki i pojawiające się problemy kobiet po porodzie prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.