Antybiotykoterapia może zwiększać ryzyko rozwoju raka. Jakiego?

Antybiotykoterapia może zwiększać ryzyko rozwoju raka. Jakiego?

Fot. pixabay.com

Mikrobiota jelitowa odgrywa ogromną rolę nie tylko w trawieniu i wchłanianiu, ale wpływa również na odporność organizmu. Z kolei antybiotyki, działając bakteriobójczo, wpływają na jej skład, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu.

W szwedzkim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie “Journal of the National Cancer Institute”, sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tysięcy osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tysięcy zdrowych osób. Informacje o stosowanych antybiotykach zaczerpnięto ze szwedzkiego rejestru przepisywanych leków.

Wykazano, że stosowanie antybiotyków zwiększało ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Umiarkowane stosowanie antybiotyków wiązało się ze zwiększeniem ryzyka o 15%, a częste o 17% w porównaniu do osób niestosujących antybiotyków. Zależność ta była szczególnie widoczna dla antybiotyków z grupy fluorochinolonów, sulfonamidów oraz dla trimetoprimu. Nie zaobserwowano natomiast, aby antybiotykoterapia wiązała się ze zwiększonym ryzykiem raka odbytnicy, a u kobiet stosujących antybiotyki zauważono nawet zmniejszenie częstości raka odbytnicy.

Badanie to po raz kolejny potwierdza, że stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, academic.oup.com/jnci

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Neovadiol Postmenopauza. Krem na dzień o potrójnym działaniu

Neovadiol Postmenopauza odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50 opracowano z myślą o kobietach po menopauzie. Redukuje zmarszczki, zwiększa jędrność skóry i działa na przebarwienia.