Na 1,5 mln kobiet z niepełnosprawnością w Polsce przypada zaledwie 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb. – System opieki ginekologicznej jest chory i wymaga pilnych zmian! – apelują eksperci.
Z badania przeprowadzonego w maju i czerwcu 2022 roku przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska wśród 201 kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, wynika, że:
22 proc. takich kobiet nie było nigdy w życiu u ginekologa, 77 proc. kobiet nie odbywa regularnych wizyt u ginekologa, a 64 proc. przyznało, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty u ginekologa – przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego.
Na tym nie koniec przerażających statystyk. Wyniki anonimowej ankiety, którą firma Gedeon Richter Polska przeprowadziła wśród pacjentek przebadanych w ramach kampanii “W kobiecym interesie” w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który odwiedził w tym roku 10 miejscowości w 3 województwach, również są zatrważające.
Co 10. spośród 325 pań z niepełnosprawnościami przyznała, że nigdy nie miała wykonanego badania USG ginekologicznego, a prawie 80 proc. nigdy nie robiła testu na HPV. Niewiele mniej, bo 65 proc. nie robi regularnie badania cytologicznego.
– Mieliśmy też pacjentkę z niepełnosprawnością ruchową, w wieku 47 lat, która nigdy wcześniej nie siedziała na fotelu ginekologicznym. Te statystyki i realne historie pacjentek same mówią o kondycji systemu opieki ginekologicznej w zakresie dostępu do profilaktyki, zwłaszcza dla kobiet z niepełnosprawnościami – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Warto korzystać z dobrych doświadczeń
Firma, w której pracuje Aneta Grzegorzewska, na kilka miesięcy przed startem tegorocznej akcji bezpłatnych badań profilaktycznych “W kobiecym interesie”, zadbała o to, żeby mobilny gabinet ginekologiczny, w którym miały się odbywać badania, został przystosowany do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami.
– Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon, wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawiły, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu miały szansę poczuć się u nas komfortowo – mówi Aneta Grzegorzewska.
Zapewniono odpowiednią przestrzeń manewrową dla wózków, pętlę indukcyjną dla kobiet niedosłyszących, tłumacza polskiego języka migowego online, a formularze zostały zapisane również
w alfabecie Braille’a. Do dyspozycji pacjentek poruszających się na wózkach został zamontowany specjalny podnośnik, a fotel ginekologiczny miał regulowaną wysokość. Lekarzy i personel medyczny przeszkolili eksperci z Fundacji Kulawa Warszawa i Fundacji Avalon z komunikacji i rozpoznawania potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami.
– Zainteresowanie tegoroczną edycją bezpłatnych konsultacji i badań, które realizowaliśmy w pierwszym w Polsce mobilnym gabinecie ginekologicznym dostosowanym do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami, przerosło nasze oczekiwania – przyznają organizatorzy akcji.
U 64 spośród 325 kobiet, które skorzystały z bezpłatnych badań i konsultacji w ramach akcji “W kobiecym interesie” lekarze wykryli nieprawidłowości wymagające pogłębionej diagnostyki lub pilnego, długotrwałego leczenia, a nawet natychmiastowej hospitalizacji.
Potrzebne są zmiany systemowe
Sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami w systemie opieki ginekologicznej wymaga pilnych zmian systemowych. Takie inicjatywy jak kampania „W kobiecym interesie” czy działania fundacji, są bardzo potrzebne, ale mają charakter doraźny. Warto skorzystać z doświadczeń organizacji pozarządowych i firm angażujących się w pomoc kobietom w dbaniu o ich zdrowie ginekologiczne, ale zmiany w systemie muszą zostać wprowadzone odgórnie, tak aby obowiązywały w całym kraju.