Pod hasłem “Cała naprzód! – skuteczność, precyzja, brachyterapia” w dniach 15-16 września we Wrocławiu odbędzie się VIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Brachyterapii.
– Motto naszego spotkania brzmi: “Cała naprzód! – skuteczność, precyzja, brachyterapia”, co podkreśla efektywną rolę brachyterapii w opiece onkologicznej w Polsce. Planowane sesje, prowadzone w języku angielskim i polskim, będę miały charakter szkoleniowy oraz kliniczno-naukowy. Swoje wyniki leczenia przedstawią lekarze i naukowcy z liczących się ośrodków europejskich. Sesje będą miały charakter interdyscyplinarny. Konferencja będzie prowadzona w formie hybrydowej, jednak dwie sesje warsztatowe będą dostępne wyłącznie dla uczestników na miejscu – zachęca dr n. med. Piotr Wojcieszek, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Brachyterapii, kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Jak dodaje, konferencje PTB mają charakter ogólnopolski i są organizowane co dwa lata. Można na nich spotkać osoby oddane pracy klinicznej i naukowej, mające wpływ na standardy postępowania onkologicznego.
Przeglądając program wrocławskiej konferencji, natknęliśmy się na intrygujący tytuł pierwszej sesji specjalnej, który brzmi: „Załoga na stanowiska! – nowoczesne aplikacje w brachyterapii: rak szyjki macicy, rak skóry”. Będzie ona dotyczyć zastosowania nowoczesnych aplikatorów do brachyterapii HDR. W ramach wprowadzenia zostaną omówione podstawy teoretyczne aplikacji, najnowsze badania kliniczne oraz możliwości zastosowania aplikatorów u chorych. Dalsza część sesji będzie miała charakter praktyczny.
Druga sesja specjalna, zatytułowana „Wszystkie ręce na pokład! – interdyscyplinarne podejście do chorego z opornym na kastrację rakiem stercza w stadium M0/M1”, będzie z kolei dotyczyć programu lekowego B56. – W pierwszej części zostaną omówione badania kliniczne, które doprowadziły do powstania programu lekowego B56, jego założenia i możliwości włączenia chorych oraz podstawy interdyscyplinarnego podejścia do chorego w takim stadium choroby. Część druga będzie miała charakter praktyczny. Zaprezentowana zostanie codzienna praca na przykładzie anonimowego chorego, np. w programie SMPT – zapowiadają organizatorzy.
W Polsce przy użyciu brachyterapii leczonych jest ponad 12 tysięcy pacjentów rocznie. Brachyterapia jest wykorzystywana w terapii raka stercza, raka piersi, raka skóry, nowotworów ginekologicznych oraz innych chorób onkologicznych. Ma udowodnioną skuteczność i bardzo często jest niezbędna do wyleczenia pacjenta.
– Nasze wydarzenie będzie idealnym miejscem na wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami środowiska naukowego, akademickiego i farmaceutyczno-technologicznego z całego kraju – mówi dr Piotr Wojcieszek.
Zainteresowanych udziałem w VIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Brachyterapii informujemy, że mogą się zarejestrować tutaj. Na stronie PTB znajdą program i wszystkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia.