4 rośliny z polskich łąk wykorzystywane w produkcji kosmetyków

4 rośliny z polskich łąk wykorzystywane w produkcji kosmetyków

Fot. pixabay.com

Zbawienne właściwości roślin porastających nasze łąki są wykorzystywane już od stuleci. Po które z nich najchętniej sięgają producenci kosmetyków?

Świetlik

Można go spotkać na podmokłych łąkach czy na granicy lasów. Jest niską rośliną, osiągającą ok. 30 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września w postaci zebranych w grona kwiatów od białawych po ciemnofioletowe, z żółtą plamką na dolnym płatku. Wyciąg ze świetlika jest wyjątkowo przyjazny dla skóry wokół oczu. Działa przeciwzapalnie, likwiduje obrzęki, łagodzi oznaki zmęczenia i stresu. Usuwa zmęczenie, ból oczu i łzawienie. Rozjaśnia także cienie pod oczami i nawilża naskórek, przywracając mu jędrność i elastyczność.

Te wszystkie właściwości świetlika wykorzystuje m.in. FLOSLEK Pharma, producent kultowych już żeli do powiek i pod oczy.

Rumianek

Jest rośliną jednoroczną, występującą na terenach całej strefy umiarkowanej półkuli północnej, w tym również w Polsce. Na dziko można go spotkać na łąkach, nieużytkach, przy drogach. Urokliwe i intensywnie pachnące białe z żółtymi środkami kwiaty rumianku kwitną od maja do września. Jego właściwości są jednymi z najlepiej przebadanych i udokumentowanych w ziołolecznictwie. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Działa także ściągająco, antyseptycznie i łagodząco. Można go stosować doustnie jako środek leczniczy na różne dolegliwości, ale także zewnętrznie. Świetnie sprawdza się przy leczeniu zapalenia spojówek oraz innych stanach podrażnienia oka.

Jego cenne właściwości wykorzystuje także Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK w żelu ze świetlikiem i rumiankiem pod oczy i do powiek, polecanym do pielęgnacji skóry skłonnej do zaczerwienień, podrażnień i pieczenia. Kosmetyk łagodzi objawy zmęczonych oczu, likwiduje napięcie i szorstkość naskórka oraz przynosi ulgę. Wpływa również korzystnie na barierę ochronną skóry oraz wyrównuje jej koloryt.

Chaber bławatek

Chaber to pospolity chwast polny, który najczęściej można spotkać w łanach zboża. Obecnie jego nasiona występują także w różnych mieszankach łąk kwietnych. Jest słabo ulistniony i osiąga wysokość nawet do 90 cm. Ma bardzo ładne, ciemnobłękitne kwiaty w postaci pojedynczych koszyczków. Kwitnie od maja do września. Wykazuje właściwości moczopędne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Stosowany jest w leczeniu chorób układu moczowego, nerek, wątroby, a także oczu i skóry. Działa jak kompres na zmęczone, piekące i obrzęknięte okolice oczu, dlatego kosmetyki z bławatkiem (np. żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i chabrem bławatkiem) polecane są osobom długo pracującym przy komputerze. Kosmetyk delikatnie chłodzi, usuwa zmęczenie oraz przynosi ulgę i ukojenie oczom narażonym na promieniowanie ekranów, tzw. blue light. Dodatkowo wygładza i napina skórę oraz rozjaśnia cienie pod oczami.

Babka lancetowata

Ta niepozorna bylina rośnie u nas niemal wszędzie. Znajdziemy ją na łąkach, przy drogach, na trawniku w ogrodzie. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Często jest traktowana jako chwast i z tego powodu tępiona.

Babka lancetowata ma równowąskie, lancetowate liście skupione w przyziemne rozety (to właśnie one są tak cenne) oraz bardzo niepozorne kwiaty o kolorze od białego do brunatno-różowego, zebrane w gęste, kuliste lub walcowate kłosy. W medycynie naturalnej ta roślina stosowana jest od wieków i postrzegana jako panaceum w leczeniu górnych dróg oddechowych, układu moczowego, pokarmowego, a także do opatrywania ran i opuchlizn. Przyspiesza regenerację naskórka. Jej ekstrakt zawarty jest m.in. w żelu do powiek i pod oczy ze świetlikiem i babką lancetowatą, polecanym do pielęgnacji zmęczonej skóry okolic oczu, skłonnej do tworzenia się cieni i worków.

Kosmetyk mający w swoim składzie babkę lancetowatą minimalizuje podpuchnięcia, usuwa objawy stresu i łagodzi uczucie ciężkich powiek. Rozświetla i poprawia kondycję naskórka. Działa łagodząco i kojąco.

1 Comments

  1. Floslek ma mnóstwo kosmetyków pod oczy, głownie ze świetlikiem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!