Wirus HPV może spowodować raka. Zaszczep swoje dziecko!

Wirus HPV może spowodować raka. Zaszczep swoje dziecko!

Jest bardzo powszechny, kontakt z nim ma w swoim życiu ponad 80 proc. ludzi. Niektóre typy tego wirusa są odpowiedzialne za raka szyjki macicy u kobiet oraz raka prącia lub odbytu u mężczyzn.

Związek między zakażeniem HPV (human papilloma virus), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, a nowotworami odkrył niemiecki lekarz Harald zur Hausen i otrzymał za to odkrycie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Umożliwiło ono naukowcom opracowanie szczepionki, która może zapobiegać zakażeniom onkogennymi typami wirusa.

Wirus przenoszony jest drogą płciową, dlatego najlepiej zaszczepić się przeciwko niemu przed podjęciem aktywności seksualnej. Co prawda spośród około 200 typów HPV większość wywołuje na szczęście łagodne zmiany na skórze w postaci kurzajek i brodawek oraz kłykcin kończystych na narządach płciowych, jednak nie mamy żadnej gwarancji, że nie padniemy ofiarą jednego z typów onkogennych, wywołujących nowotwory.

Szczepienia przeciw HPV należą do tzw. szczepień zalecanych, co oznacza, że nie są finansowane przez państwo. Trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Na szczęście około 200 samorządów lokalnych w Polsce dostrzegło problem i zdecydowało się na finansowanie szczepień dla wybranych roczników dziewcząt.

Za szczepionkę przeciw HPV o nazwie Gardasil jej producent, firma MSD, otrzymał kilka dni temu prestiżową nagrodę Prix Galien Polska 2016, którą przyznaje Kapituła pod przewodnictwem onkologa, prof. Cezarego Szczylika.

Kiedy dziesięć lat temu wprowadzaliśmy na rynek pierwszą szczepionkę przeciw wirusowi HPV, szacowano, że Polka umierająca na raka szyjki macicy traci przeciętnie 26 lat życia. Dziś, mimo że mamy już do dyspozycji szczepionkę przeciwko 9 typom wirusa HPV, sytuacja niestety nie wygląda dużo lepiej – mówił, odbierając nagrodę, Karol Poznański, dyrektor ds. polityki zdrowotnej i komunikacji MSD. – Szczepionki są najtańszą i najbardziej skuteczną formą zapobiegania wielu chorobom i uratowały najwięcej istnień ludzkich w historii medycyny – dodał.

Nagrodę Prix Galien ufundował w 1970 roku francuski farmaceuta Roland Mehl. Jej celem jest promowanie osiągnięć w medycynie i farmacji, innowacyjnych produktów i przełomowych odkryć naukowych. Konkurs szybko zyskał wymiar międzynarodowy i obecnie odbywa się w 17 krajach, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Portugalii, Włoszech, RPA, Turcji, USA, Kanadzie, a od 2012 roku także w Polsce.

Firma MSD została wyróżniona Prix Galien już po raz drugi – wcześniej nagrodzono jej lek immunonkologiczny pembrolizumab, uznany za innowacyjną terapię w leczeniu zaawansowanego czerniaka.

Fot. Pixibay.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.