8-9.03: “Weekend dla płodności” dla par starających się o dziecko

8-9.03: “Weekend dla płodności” dla par starających się o dziecko

“Weekend dla płodności” to doskonała okazja, aby porozmawiać z ekspertami wspierającymi pary bezskutecznie starające się o dziecko w drodze do rodzicielstwa. 8 i 9 marca organizują go kliniki InviMed w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie.

“Weekend dla płodności” jest dla par, które:

  • starają się o dziecko bezskutecznie ponad 6 miesięcy;
  • zdiagnozowano u nich choroby obniżające płodność, np. endometriozę, zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • rozważają procedury wspomaganego rozrodu i potrzebują porady eksperta.

Już 8 i 9 marca będą mogły sprawdzić swoją płodność. Na kobiety i mężczyzn, którzy planują teraz lub w przyszłości zostać rodzicami, czekają ginekolog, androlog, dietetyk, immunolog i endokrynolog.

Podczas “Weekendu dla płodności” konsultacje specjalistów dostępne będą w promocyjnych cenach. Dodatkowo każda para, która zapisze się na pierwszą konsultację, otrzyma skierowania na badania w wyjątkowych cenach. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 500 900 888.

Niepłodność to powszechne zjawisko

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka ok. 1,5 miliona par w Polsce, a jej rozpoznanie często wymaga wielokierunkowej i pogłębionej diagnostyki.

W przypadku kobiet do najczęstszych przyczyn niepłodności należą: 

  • endometrioza,
  • zaburzenia owulacji,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zespół policystycznych jajników,
  • niska rezerwa jajnikowa,
  • niedrożność jajowodów.

U mężczyzn główną przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia. Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u ponad 40 proc. par, a u kolejnych ok. 20 proc. występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim. Oznacza to, że problemy z jakością nasienia dotyczą więcej niż 60 proc. pacjentów

– mówi dr n. med. Łukasz Sroka, ginekolog-położnik, dyrektor medyczny InviMed.

Kiedy udać się do specjalistycznej kliniki?

Według specjalistów jeśli po 12 miesiącach regularnego (2-3 razy w tygodniu) współżycia bez zabezpieczeń kobieta nie zachodzi w ciążę to znak, że trzeba poszukać przyczyny. Co ważne, wraz z wiekiem kobiety ten okres ulega skróceniu, dlatego u kobiet powyżej 35. roku życia reagować należy już po 6 miesiącach bezskutecznych prób.

Aby zwiększyć swoją płodność, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki i wykonać poniższe badania:

Kobieta                                                   

  1. wiek
  2. styl życia                         
  3. ogólny stan zdrowia                       
  4. poziom hormonów                         
  5. rezerwa jajnikowa                    

Mężczyzna

  1. wiek
  2. styl życia
  3. ogólny stan zdrowia
  4. poziom hormonów
  5. jakość nasienia

Co wpływa na płodność?

Jednym z głównych czynników wpływających na płodność jest wiek. Wraz z upływem lat kobieta sukcesywnie traci komórki jajowe, a u mężczyzn spada poziom jakości nasienia. Dlatego parom bezskutecznie starającym się o dziecko zaleca się w pierwszej kolejności wykonanie badań: AMH (ocena tzw. rezerwy jajnikowej) u kobiet, a u mężczyzn spermiogram (badanie nasienia).

Dla 25-letniej kobiety szansa na zajście w ciążę wynosi około 25 proc., podczas gdy w przypadku 40-letniej kobiety ta szansa maleje do ok. 5 proc. U mężczyzn natomiast zwraca się uwagę na badania jakości głównych parametrów nasienia, m.in. ilość, ruchliwość oraz budowa plemników. W określonych sytuacjach wykonujemy też bardziej specjalistyczne badania nasienia oceniające np. strukturę materiału genetycznego plemników lub tzw. stres oksydacyjny

– wyjaśnia dr Łukasz Sroka.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na płodność jest poziom hormonów regulujących cykl, prolaktyny, testosteronu czy hormonu tarczycy. Prawidłowy poziom hormonów reguluje całościowo gospodarkę hormonalną organizmu i tym samym u kobiet wspiera działanie jajników oraz utrzymuje prawidłowy cykl owulacyjny i menstruacyjny, natomiast u mężczyzn wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu jakości plemników oraz ich liczby.  

Do badań rezerwy jajnikowej i poziomu hormonów warto również dodać badania ogólne, takie jak: morfologia, mocz, glukoza, cholesterol. Rozszerzona diagnostyka w zakresie badań podstawowych pozwoli lekarzowi na dokładniejsze poznanie stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych chorób czy zaburzeń utrudniających zajście w ciążę.

Ważnym czynnikiem wspierającym płodność jest też styl życia.

Otyłość i nadwaga, nieodpowiednia dieta, stres, siedzący tryb życia, używki – wszystkie czynniki związane z niezdrowym stylem życia mają ogromny wpływ na płodność żeńską i męską. Przede wszystkim u kobiet prowadzą do zaburzeń procesu owulacji, rozregulowania cykli menstruacyjnych czy zaburzeń hormonalnych. U mężczyzn natomiast wpływają głównie na spadek jakości nasienia, tym samym zmniejszając szanse na skuteczne zapłodnienie

– mówi dr Łukasz Sroka.

Leczenie niepłodności w Polsce reguluje ustawa, która określa, kogo można zakwalifikować do leczenia. Kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego jest możliwa w przypadku pary, u której wykorzystano wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne i u której leczenie trwa rok, chyba że zaistnieją wskazania medyczne pozwalające skrócić ten okres, np. niedrożność jajowodów lub bardzo słabe parametry nasienia.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.