Trzy najczęstsze błędy popełniane przez chorych w trakcie leczenia astmy

Trzy najczęstsze błędy popełniane przez chorych w trakcie leczenia astmy

Fot. pixabay.com

Skuteczność leczenia astmy – choroby, której objawy ma 4 mln Polaków, pogarszają trzy proste błędy, które popełnia wielu chorych. Jak ich uniknąć?

1. Zła metoda przyjmowania leków

Okazuje się, że aż 3 na 4 osoby w Polsce przyjmują leki wziewne na astmę w sposób nieprawidłowy, co znacznie ogranicza skuteczność dotarcia leku do płuc; czasem trafia do nich tylko połowa, a w skrajnych przypadkach jedynie 4% dawki.

Dlatego, gdy lekarz przepisuje leki, zapytaj go, w jaki sposób je prawidłowo stosować. To, co możesz zrobić już teraz, to sprawdzenie ulotki lub obejrzenie filmu instruktażowego.

2. Brak kontroli i nadużywanie leków doraźnych

Monitorowanie astmy przez pacjenta, realizacja ustalonego z lekarzem planu działań i regularne kontrole są kluczowe w leczeniu choroby. Tymczasem tylko 1 na 5 osób w pełni kontroluje chorobę. Czy jest na to sposób?

Wygodną pomocą w monitorowaniu astmy w domu może być e-stetoskop. Wykrywa on charakterystyczne świsty i furczenia mogące pojawiać się w oskrzelach i płucach przy zaostrzeniu astmy, zapaleniu płuc i oskrzeli. Mierzy też ważne parametry fizjologiczne, jak częstość oddechu, tętno, czy stosunek wdechu do wydechu. Dane zapisywane są w aplikacji i dostarczają informacji o stanie zdrowia.

– To proste urządzenie pomaga szczególnie rodzicom dzieci z astmą w precyzyjnej kontroli choroby i podejmowaniu decyzji opartych o pomiary parametrów oddechowych, a nie tylko własnej intuicji – mówi dr Honorata Hafke-Dys ze StethoMe. Wskazuje, że e-stetoskop dla astmatyków jest tym, czym ciśnieniomierz dla osób z problemami układu krążenia. Odpowiednia kontrola astmy bezpośrednio przekłada się na więcej radości z życia, mniejszą ilość przyjmowanych leków doraźnych i obniżenie prawdopodobieństwa komplikacji zdrowotnych w przyszłości.

Astma to choroba, która dotyczy prawie 260 mln ludzi na całym świecie. W 70% przypadków jest to tzw. astma łagodna. Nie musi ona dawać uporczywych objawów, a o swoim istnieniu przypomina nam jedynie podczas zaostrzeń, do których doprowadzić mogą infekcje, zanieczyszczenie powietrza czy np. alergie. Jest to choroba, która jeżeli jest dobrze kontrolowana, pozwala na całkowicie normalne funkcjonowanie. Takie nazwiska jak Beckham, Lampard czy Scholes są przykładami na to, że pomimo choroby płuc można zdobywać największe trofea sportowe.

dr n. med. Mateusz Łukaszyk, I Klinika Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

3. Brak planu działania

Czy wiesz, jakie leki, w jakich dawkach i na jaki czas wprowadzić, gdy pojawi się zaostrzenie astmy? Czy wiesz, co zrobić, gdy złapiesz infekcję układu oddechowego? Jeśli tak, to doskonale, bo okazuje się, że tylko 20% chorych na astmę posiada pisemny plan działań. A to on, w połączeniu z monitorowaniem choroby, przeciwdziała nadużywaniu leków, ogranicza zaostrzenia choroby, minimalizuje hospitalizacje i dni spędzone poza szkołą lub pracą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak jajnika: potrzebne są nie tylko skuteczne terapie

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Co roku w Polsce jest on rozpoznawany u ok. 3,5 tys. kobiet, głównie w wieku pomenopauzalnym. Chorym potrzebne są nie tylko skuteczne terapie, ale także pewność, że zostały one zastosowane w optymalny sposób i na odpowiednim etapie leczenia.