Test z krwi wykrywa w jelicie zmiany przedrakowe

Test z krwi wykrywa w jelicie zmiany przedrakowe

Czułość i swoistość tego testu jest bardzo wysoka. Dzięki niemu można wykryć nie tylko raka jelita grubego, ale również zmiany przednowotworowe.

Producentem tego innowacyjnego testu jest Freenome, firma biotechnologiczna specjalizująca się w nowoczesnych, molekularnych badaniach diagnostycznych raka jelita grubego. Dzięki niemu, na podstawie badania krwi, można wykryć z bardzo wysokim prawdopodobieństwem raka jelita grubego we wczesnych stadiach rozwoju, kiedy jest jeszcze wyleczalny. Podczas tegorocznego Gastrointestinal Cancers Symposium przedstawiono wyniki badania, które wykazało skuteczność tego testu również w wykrywaniu zmian przednowotworowych.

W trakcie badania pobrano próbki krwi od 542 osób z grupy pośredniego ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego. U 142 z nich rozpoznano i potwierdzono badaniem histopatologicznym obecność gruczolaków jelita grubego, czyli zmian przednowotworowych. U pozostałych osób nie wykazano zmian w jelicie grubym podczas kontrolnej kolonoskopii.

Czułość i swoistość testu w rozpoznawaniu gruczolaków wyniosły odpowiednio 41 proc. i 90 proc. Warto dodać, że czułość testu wynosząca 41 proc. jest najwyższą wśród wszystkich obecnie dostępnych metod skriningowych badających próbki krwi czy kału. Co ważne, czułość badania rosła wraz z wielkością zmiany i była niezależna od lokalizacji gruczolaka czy jego histologii (z wyjątkiem zmian ząbkowanych).

Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych pozwala na ich usunięcie podczas kolonoskopii, co zapobiega rozwojowi inwazyjnego raka jelita grubego.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.medscape.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.