Platforma do nauki języków obcych Preply przeanalizowała 131 europejskich miejscowości w poszukiwaniu najlepszych miejsc do założenia rodziny. Pod uwagę wzięto m.in. edukację, dostęp do opieki zdrowotnej, wskaźnik przestępczości, ofertę zajęć pozaszkolnych, a także długość urlopu rodzicielskiego. Kto zwyciężył?
Spośród polskich miast w rankingu najprzyjaźniejszych miast dla rodzin najlepiej wypadł Kraków, plasując się na 20. miejscu, na równi z brytyjskim Newcastle upon Tyne i norweskim Tromso. Kraków był jednym z sześciu miast, które prześwietliła platforma Preply (pozostałe to Gdańsk, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław i Katowice). Stolica Małopolski została doceniona za niskie koszty życia oraz niski wskaźnik przestępczości. Może się też pochwalić szeroką ofertą spędzania wolnego czasu i rozwijania hobby u najmłodszych. W klasyfikacji uwzględniającej wyłącznie rodzinny lifestyle Kraków zajął 10. miejsce. Zawdzięcza to dużej liczbie ośrodków sportowych i rekreacyjnych, a także terenów zielonych.
Ranking najprzyjaźniejszych miast w Europie. Katowice wypadają blado, ale lepiej niż Londyn
Kraków ma spore powody do dumy, ale Katowice już niekoniecznie. Wypadły najsłabiej spośród wszystkich analizowanych polskich miast. Pozycję Katowic mocno zaniżyło zanieczyszczone powietrze. Podobny problem dotyczy Londynu. Jakość powietrza i wysoka przestępczość sprawiły, że stolica Anglii trafiła na najniższą pozycję całego rankingu.
Nieco lepiej od nas poradzili sobie nasi sąsiedzi — Słowacy i Czesi. Słowacka Bratysława zajęła 19. miejsce, a czeska Praga, którą doceniono zwłaszcza za liczbę obiektów rekreacyjnych, uzyskała 5. pozycję. Czeska stolica może pochwalić się również drugą co do wielkości ofertą muzealną wśród miast w Europie (aż 373 muzea).
Ranking najprzyjaźniejszych miast w Europie. Niekwestionowanym zwycięzcą jest Portugalia
Wyżej w rankingu od czeskiej Pragi są już tylko dwa miasta portugalskie, jedno miasto włoskie oraz jedno islandzkie. Za najbardziej przyjazne do założenia rodziny miasto uznano mieszczące się na południu Madery Funchal. Miano lidera wynika głównie z najniższego w całej Europie wskaźnika przestępczości, dobrej jakości powietrza i niskich kosztów życia. Miasto świetnie wypadło też pod kątem edukacji — w Portugalii wskaźnik liczby uczniów do liczby nauczycieli mieści się w pierwszej dziesiątce europejskiej.
Drugim najprzyjaźniejszym miejscem w Europie do wychowywania dzieci jest zlokalizowany w północnych Włoszech Triest. Mimo niewielkiego obszaru obfituje w atrakcje edukacyjne i parki. Dużą zachętą dla rodziców jest też publiczna opieka zdrowotna.
Pierwszą trójkę zamyka Lizbona. Stolica Portugalii dominuje nad innymi miastami Europy dzięki wysokiej jakości edukacji. Lizbona może się pochwalić dużym dostępem do wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej oraz szerokim wyborem atrakcji edukacyjnych.
Zaraz za podium znalazły Reykjavík (Islandia), Praga, Galway (Irlandia), Aarhus (Dania) i Helsinki (Finlandia). W najlepszej trzydziestce uplasowało się najwięcej miejscowości ze Szwajcarii — było to aż pięć miast: Berno (11. miejsce), Genewa (15. miejsce), Lozanna (17. miejsce), Bazylea (19. miejsce) i Zurych (26. miejsce). Na listę top 30 nie trafiły żadne miasta z Niemiec czy Francji.
Zdrowie, edukacja, lifestyle. Które miasto w Europie oferuje najlepsze warunki?
Poszukując swojego miejsca na ziemi, rodzice rozważają wiele czynników. Jednym z nich są kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Pod kątem wyłącznie jakości powietrza, wskaźnika przestępczości oraz dostępu do opieki zdrowotnej wygrywają Norwegia (Trondheim), Portugalia (Funchal) oraz Szwajcaria (Bazylea i Berno).
W kwestii edukacji zdecydowanym faworytem są Włochy. Biorąc pod uwagę stosunek liczby uczniów do kadry dydaktycznej, roczne wydatki publiczne przeznaczane na edukację, liczbę atrakcji edukacyjnych i procent uczniów objętych kształceniem ponadobowiązkowym, najwyższe pozycje zajęły dwa włoskie miasta — Florencja i Triest. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Bolonia oraz Milan.
Gdzie warto zamieszkać, jeśli zależy nam na rozwijaniu hobby naszych pociech i spędzaniu z nimi jak najwięcej czasu?
Pod tym kątem najbardziej przyjazna okazuje się Wielka Brytania. Do pierwszej trójki trafiły dwa brytyjskie miasta — szkockie Aberdeen i angielskie Newcastle upon Tyne. Wysoka pozycja w rankingu wynika nie tylko z liczby ośrodków rekreacyjnych i sportowych, ale też rekordowej długości urlopu macierzyńskiego. Jest to aż 273 dni (w Polsce długość tylko 140 dni).
Źródło: Preply