Gliwice: bezpłatne porady i badania dla mężczyzn w Narodowym Instytucie Onkologii

Gliwice: bezpłatne porady i badania dla mężczyzn w Narodowym Instytucie Onkologii

Pod hasłem “Movember, bo liczy się czas!!!” Górnośląska Fundacja Onkologiczna we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach zaprasza wszystkich zainteresowanych panów na bezpłatne porady i badania.

Od 21 do 23 listopada w godzinach 8-14 w punktach konsultacyjnych zlokalizowanych w holu na I piętrze Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii udzielane będą informacje na temat środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz higieny i pielęgnacji skóry.

Od 28 do 30 listopada w godzinach 11-14 w Zakładzie Analityki Biochemii Klinicznej Narodowego Instytutu Onkologii (laboratorium, II piętro) można będzie zbadać stężenie antygenu PSA oraz jego wolnej frakcji we krwi. Mężczyźni z nieprawidłowym wynikiem będą kierowani na konsultację lekarską do Zakładu Radioterapii.

Panów, którzy są już pacjentami Instytutu, organizatorzy zapraszają wraz z osobami wspierającymi na indywidualne konsultacje psychologiczne. Można się na nie zarejestrować przez call center (32 278 88 88). Można również zapisać się na warsztaty “Jak radzić sobie w chorobie i po leczeniu”, realizowane w oparciu o terapię simontonowską. Wystarczy wysłać maila na adres: biuro@fundacjaonkologiczna.pl.

“Movember, bo liczy się czas!!!”

Listopad to miesiąc, w którym na całym świecie podejmowane są różnego rodzaju działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat „męskich” nowotworów, w szczególności raka prostaty. Znakiem rozpoznawczym tych kampanii są wąsy, które dały jej również nazwę – Movember (ang. moustache + November). Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn -stanowi już ok. 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną choruje na raka prostaty.

Zarówno raka prostaty, jak i jądra cechują dobre rokowania, co oznacza, że w wielu przypadkach chorych można wyleczyć. Warunkiem jest jednak wczesne rozpoznanie w możliwie najwcześniejszym stadium choroby i szybkie podjęcie odpowiednio dobranego leczenia.

– Ponieważ liczy się czas wykrycia choroby i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania onkologicznego, ważna jest świadomość, jak istotna jest profilaktyka, którą może być np. samobadanie i obserwowanie swojego ciała oraz badania diagnostyczne celem szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych — przypomina Górnośląska Fundacja Onkologiczna, organizator akcji “Movember, bo liczy się czas!!!”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.