Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

Fot. materiały prasowe

13. edycja ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra” już za nami. W tym roku pierwszą nagrodę oraz pamiątkową statuetkę otrzymało ośmioro dziennikarzy w czterech kategoriach. Jury przyznało także 15 wyróżnień.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca w warszawskim Hotelu Bristol.

W kategorii “Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymały red. Katarzyna Bosacka za materiał opublikowany telewizji TVN Style “Co nas truje: Cukier” oraz red. Ewa Tomkowska z “Gazety Wyborczej” za artykuł “Nawet mi nie powiedzieli, że choruję, a dla mnie mówienie o cukrzycy stało się misją”.

Jury wyróżniło także:

• red. Ewę Podolską z radia TOK FM za audycję “ABC Cukrzycy. Cukrzyca a ciąża”;

• red. Małgorzatę Kaferską-Łysek z “Rzeczpospolitej” za artykuł “Warto się odchudzać: Kłódka na lodówkę i więcej spacerów”;

• red. Pawła Kowalczyka z radia Złote Przeboje za audycję radiową “Co Ty wiesz o cukrzycy”.

W jury oceniającym prace w kategorii “Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” zasiedli: dr hab. Leszek Czupryniak – kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, red. Katarzyna Koper z portalu wszystkoconajwazniejsze.pl i red. Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z portalu prawo.pl – laureatki ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

W kategorii “Depresja – przełamać tabu” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobył red. Wojciech Królikowski z telewizji TVP3 Katowice za materiał “Usłyszcie nas!”.

Wyróżnienia otrzymali:

• red. Dariusz Faron z portalu onet.pl za artykuł “A teraz się zniszczę”;

• red. Katarzyna Głuszak z portalu parenting.pl za artykuł “Nastolatki nie chcą żyć. Coraz więcej prób samobójczych i samookaleczeń”;

• red. Anna Jarosz z magazynu “Zdrowie” za artykuł “Depresja może mieć twarz dziecka”;

• red. Antoni Rokicki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za audycję “Misja”.

W kategorii “Depresja – przełamać tabu” w gronie jury zasiedli: prof. Janusz Heitzman – dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, red. Magdalena Hykawy z telewizji Polsat (laureatka ubiegłej edycji konkursu) oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Nie możemy mówić o zdrowiu somatycznym z pominięciem zdrowia psychicznego – zwrócił uwagę podczas uroczystości prof. Janusz Heitzman.

Podkreślił jednocześnie, jak dużą rolę pełnią dziennikarze w przełamywaniu tabu w mówieniu o depresji, również wśród najmłodszych. Tym bardziej że skala problemu jest ogromna i jest to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego.

Laureatami I nagrody w kategorii “Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” zostali: red. Michał Dobrołowicz z radia RMF FM za materiał “Rak piersi nie boli. Jakie są objawy nowotworu?”, red. Bartosz Rumieńczyk z portalu onet.pl za artykuł “Chłopaki z jajami” oraz red. Ewa Wołkanowska-Kołodziej z “Gazety Wyborczej” za artykuł “Niewidzialne”.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

• red. Magda Rumińska z portalu ABCzdrowie.pl za artykuł “Za młoda na raka”;

• red. Agnieszka Witkowicz-Matolicz z wydawnictwa Oficyna 4eM za książkę “Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń”;

• red. Anna Jarosz z magazynu “Zdrowie” za artykuł “70 mililitrów życia”.

W kategorii “Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w gronie jury zasiedli: prof. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, red. Ewa Kwaśny z radia RMF FM – laureatka ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zostały red. Katarzyna Bosacka za materiał opublikowany telewizji TVN Style “Co nas truje: Sól” oraz red. Ewa Podolska z radia TOK FM za audycję radiową “Przewodnik TOK FM Na Zdrowie”.

Wyróżnienia otrzymali:

• red. Anna Kaczmarek z portalu NaTemat.pl za artykuł “Tylko przypadek sprawił, że wykryto tę chorobę u Anny. Dzięki temu może chronić dzieci przed zawałem w młodym wieku”;

• red. Margit Kossobudzka z “Gazety Wyborczej” za artykuł “Ruch leczy serce. Jak zacząć tę terapię?”;

• red. Katarzyna Świerczyńska z tygodnika “Wprost” za artykuł “Kiedy serce nie daje rady”;

• red. Maria Zawała z telewizji TVS za materiał “Kierunek Zdrowie: Czy zawał serce można przechytrzyć?”;

• red. Katarzyna Pinkosz z tygodnika “Do Rzeczy” za artykuł “Serce trzeba rozpieszczać”.

W kategorii “Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. Tomasz Grodzicki – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, red. Barbara Kozłowska z Polskiego Radia Rzeszów i red. Wojciech Królikowski z TVP 3 Katowice – laureaci ubiegłej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska (Servier Polska).

Każda kolejna edycja konkursu, to coraz więcej zgłoszeń, również tych radiowych i telewizyjnych. Oznacza to również większe wyzwanie dla dziennikarzy, aby o tematach, które były już wielokrotnie poruszane, mówić w sposób wciąż oryginalny i ciekawy, często zaskakujący również dla nas, jurorów. To wielka sztuka! – podkreśliła Katarzyna Urbańska z Servier Polska, organizatora konkursu.

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra” jest organizowany już od 13 lat. Jego ideą jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby układu krążenia, depresja, nowotwory i cukrzyca, a także promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji czynników ryzyka.

Konkurs jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?