6 statuetek i 16 wyróżnień. Konkurs dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra” rozstrzygnięty

6 statuetek i 16 wyróżnień. Konkurs dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra” rozstrzygnięty

Fot. Biuro konkursu Kryształowe Pióra

Znamy już laureatów 16. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy “Kryształowe Pióra”.

W tym roku w czterech kategoriach jury przyznało sześć pierwszych nagród wraz ze statuetkami oraz 16 wyróżnień. Na konkurs nadesłano 273 materiały prasowe, internetowe, radiowe i telewizyjne.

Celem konkursu “Kryształowe Pióra”, zorganizowanego w tym roku już po raz 16., jest uhonorowanie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi (choroby układu krążenia, cukrzyca, depresja, nowotwory) oraz promowania postaw prozdrowotnych i ograniczania czynników ryzyka.

Z przyjemnością obserwuję, jak konkurs od 16 lat się rozwija. Dziś są to już cztery kategorie, w których z każdym rokiem liczba zgłaszanych prac rośnie. To, co się nie zmienia, to wysoki poziom tych materiałów, pokazujący kunszt pracy dziennikarskiej. Mam przekonanie, że edukacja społeczna w zakresie profilaktyki, jak również czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych jest misją, którą wspólnie realizujemy. Tegoroczna edycja konkursu jest szesnasta, ale prawda jest taka, że od 30 lat dokładamy swoją cegiełkę do budowania świadomości zdrowotnej Polaków – również poprzez trzy duże kampanie społeczne, które konsekwentnie organizujemy od lat.

Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska, organizatora konkursu

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyli: Dorota Romanowska z tygodnika „Newsweek” za artykuł „Zawał w genach” oraz Artur Wolski z Programu I Polskiego Radia za audycję radiową „Przepis na dłuższe życie”, zrealizowaną w ramach pasma audycji popularnonaukowych „Eureka”.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Iwona Janczarek z czasopisma „Kobieta i Życie” za artykuł „Jak dbać o serce”;
 • Katarzyna Pinkosz z portalu Wprost.pl za artykuł „500 osób umiera codziennie z tego powodu. Można tego uniknąć”;
 • Aleksandra Rek z programu „Uwaga” TVN za materiał telewizyjny „Bracia serce”;
 • Monika Wysocka z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł „Zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu nie należy się bać”.

– Jako kardiolog jestem niezwykle podbudowany imponującą liczbą publikacji zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu w kategorii “Choroby serca – rosnące zagrożenie”. Wśród ponad 60 prac znalazły się zarówno artykuły prasowe, audycje radiowe i telewizyjne, jak również materiały internetowe oraz podcasty. Wszystkie wyróżniają się głęboką analizą problematyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Poza niezaprzeczalną wartością edukacyjną, materiały konkursowe pozostają dla odbiorcy przystępne oraz atrakcyjnie w formie i treści – podkreślił prof. Tomasz Grodzicki, juror konkursu “Kryształowe Pióra”.

Laureatką I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” została Ewelina Lis z portalu Ann-zdrowie.pl za artykuł: „Edyta Brzozowska: Łukasz chorował na depresję” .

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

 • Anna Morawska-Borowiec z portalu Wprost.pl za artykuł „Marcin Bosak pierwszy raz o depresji: Były takie chwile, gdy myślałem, że łatwiej byłoby nie być”;
 • Dariusz Faron z redakcji Wirtualnej Polski za artykuł „Najpierw wielki sukces, potem oddział zamknięty. Czułam, że przegrałam życie”;
 • Dominika Kopańska z redakcji Niepełnosprawni.pl za artykuł „Depresja w świecie ciszy”;
 • Mateusz Różański z redakcji Niepełnosprawni.pl za artykuł „Gdy do raka dołącza depresja”;
 • Karolina Świdrak z portalu Medonet.pl za artykuł „Psychiatra: Lekarz w depresji wstaje rano i idzie do swoich pacjentów. Praca to często ostatni bastion”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Joanna Derda z magazynu Zwierciadło za artykuł „Cukrzyca zmienia wszystko”.

Jury wyróżniło:

 • Mariannę Dufek z TVP 3 Katowice za materiał telewizyjny „Bilans zdrowia. Oblicza cukrzycy”;
 • Magdalnę Hykawy z programu „Wydarzenia” telewizji Polsat za materiał „Walka z cukrzycą”;
 • Margit Kossobudzką z redakcji „Gazety Wyborczej” za artykuł „Cukrzyca. Jak się prawidłowo badać?”;
 • Artura Wolskiego z Polskiego Radia PR 1 za audycję radiową „Bezinwazyjny polski glukometr na złoty medal”.

Laureatkami I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” zostały Anna Kaczmarek z portalu Natemat.pl za podcast „Męski to znaczy zdrowy. Dlaczego panowie nie rozmawiają o USG jąder przy piwie?” oraz Patrycja Pupiec z redakcji Poradnikzdrowie.pl za artykuł „Ignorancja, a może niewiedza? Dlaczego kobiety umierają na raka?”.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali:

 • Katarzyna Pinkosz z redakcji Wprost.pl za artykuł „60 proc. dzieci trafia na onkologię z zaawansowanym rakiem. Dwa razy więcej niż przed pandemią”;
 • Ewa Podsiadły-Natorska z redakcji Hellozdrowie.pl za artykuł „Nie można „zagłodzić raka”. Można natomiast zagłodzić zdrowe komórki. Ewelina Grochowska wyjaśnia, czy dietą da się pokonać nowotwór”;
 • Anna Śmigulec z redakcji Wirtualnej Polski za artykuł „Muszę lecieć, żyć życiem”.

– Wszystkie działania publicystyczne, które mają na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych, są niezwykle cenne. Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim dziennikarzom, którzy w swoich materiałach podejmują tę tematykę, a w szczególności tym, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu “Kryształowe Pióra”. Wybranie najlepszych publikacji było zadaniem trudnym, ponieważ nadesłane prace prezentowały wysoką wartość merytoryczną, jak również oryginalne ujęcie tematu – ocenił prof. Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, juror konkursu “Kryształowe Pióra”.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

Źródło: Biuro konkursu “Kryształowe Pióra”

Przeczytaj także:

Poznajcie laureatów konkursu “Kryształowe Pióra”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe Rytmy". Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.