Które suplementy diety poprawiają pamięć i koncentrację?

Które suplementy diety poprawiają pamięć i koncentrację?

Fot. ELC

Połowa studentów podczas wzmożonej nauki w czasie sesji egzaminacyjnej sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację – wynika z badania naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Które substancje mają udowodniony korzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy?

Stres uznawany jest za jeden z kluczowych problemów towarzyszących okresowi nauki, gdyż skutkuje zmniejszeniem jej efektywności. W momentach wzmożonego wysiłku najbardziej poszukiwane są preparaty pozwalające na szybką poprawę koncentracji, które jednocześnie pozwalają pozbyć się uczucia senności i zmęczenia.

Substancjami o udowodnionym stymulującym wpływie na ośrodkowy układ nerwowy są: kofeina, tauryna, guarana, a także karnityna, które dostępne są zarówno w postaci suplementów diety, jak i produktów spożywczych. Uczniowie i studenci sięgają po nie w czasie matur i egzaminów. Stale rosnąca popularność preparatów, będących dodatkowym zastrzykiem energii w trudnych sytuacjach sprawia, iż na rynek wprowadzane są coraz nowsze rodzaje napojów energetyzujących i suplementów diety, które zawierają różne kombinacje tych samych składników.

–  Trzeba jednak bardzo uważać, bo pomimo powszechnego przekonania o bezpieczeństwie stosowania preparatów energetyzujących, bardzo łatwo o przedawkowanie pozornie nieszkodliwych substancji – przestrzega mgr farm. Marta Karkoszka, doktorantka z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Na podstawie badania przeprowadzonego w naszej  Katedrze stwierdzono, że połowa studentów podczas wzmożonej nauki sięga jednocześnie po kilka preparatów poprawiających koncentrację, których wspólnym składnikiem jest kofeina, z czego ponad 20 procent doświadczyło działań niepożądanych związanych z jej przedawkowaniem, do których zaliczyć można kołatania serca, drżenia mięśni czy utrudnione zasypianie – dodaje.

Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do zakupu preparatów psychostymulujących jest szeroko rozpowszechniona reklama, która nie zawiera pełnej informacji na temat składu preparatu.

– Z przeprowadzonego badania wynika, iż jedynie około 15 procent studentów zna prawidłowy skład napojów energetyzujących, a przecież wiedza ta ma ogromne znaczenie w przypadku osób  z problemami zdrowotnymi. Przeprowadzone badanie pozwoliło jednak stwierdzić, że studenci posiadają podstawową wiedzę na temat środków energetyzujących, ale konieczne jest stałe rozpowszechnianie informacji na temat dokładnego składu i działania stosowanych preparatów, aby poprawić bezpieczeństwo ich stosowania – ocenia Marta Karkoszka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.