Kiedy urodziło się dziecko, jego matka nie żyła

Kiedy urodziło się dziecko, jego matka nie żyła

Coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. Lekarzom z Wrocławia udało się doprowadzić do szczęśliwego porodu maleństwo, którego mama nie żyła już od 55 dni. Jak to możliwe? Znaleźli sposób na podtrzymanie funkcji życiowych jej organizmu, dając w ten sposób dziecku możliwość bezpiecznego rozwijania się

do 26. tygodnia ciąży

w łonie nieżyjącej już mamy. Mimo że jest wcześniakiem, ma duże szanse na prawidłowy rozwój. Czyż to nie cud?

W Polsce to pierwszy taki przypadek. Chora na raka kobieta trafiła na oddział intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z objawami śmierci mózgowej. Była wtedy w 17. lub 18. tygodniu ciąży. Tętno jej dziecka było zachowane.

– Stanęliśmy przed dylematem, czy tak wczesną ciążę uda się uratować. Chodziło o utrzymanie ciąży przynajmniej do 26. tygodnia. Na szczęście lekarzom anestezjologom udało się utrzymać funkcje życiowe organizmu matki, co zapewniło rozwój dziecka – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej prof. Barbara Królak-Olejnik, kierownik

Kliniki Neonatologii we wrocławskim szpitalu.

W 22. tygodniu ciąży maleństwu podano specjalny preparat przyśpieszający rozwój płuc. To standardowa procedura w przypadku ciąży zagrożonej. Do 26. tygodnia przebiegała ona prawidłowo, po czym pojawiły się problemy z tętnem. Lekarze nie mogli już dłużej czekać – musieli rozwiązać ciążę przez cesarskie cięcie ze względu na zagrożenie życia dziecka. 

– Na świat przyszedł chłopiec – wcześniak o wadze jednego kilograma – powiedziała PAP prof. Królak-Olejnik.

Maluszek spędził w szpitalu trzy miesiące. Początkowo umieszczono go w inkubatorze i podłączono do respiratora. Przez kolejne tygodnie podawano mu tlen. Niedawno opuścił szpital. W dobrym stanie. 

Rozwijaj się dobrze, maluchu!

 

  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.