Eksperci nie zalecają rutynowego stosowania suplementów diety i witamin

Eksperci nie zalecają rutynowego stosowania suplementów diety i witamin

Fot. Freeimages.com

Przyjmowanie suplementów diety i witamin nie ogranicza ryzyka rozwoju nowotworów ani chorób układu krążenia – podkreślają niezależni eksperci z USA.

Amerykańskie zalecenia z 2014 roku dotyczące stosowania suplementów diety i witamin w celu zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu nowotworów złośliwych lub chorób sercowo-naczyniowych pozostają niezmienne. Amerykański niezależny panel ekspertów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki opublikował roboczą wersję nowych zaleceń, w których – podobnie jak w poprzednich – nie ma mowy o rutynowym stosowaniu tych substancji.

Eksperci stoją na stanowisku, że dla większości witamin i suplementów diety nie ma twardych dowodów potwierdzających ich korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju dwóch najczęstszych przyczyn zgonów – nowotworów złośliwych i chorób układu krążenia. Udowodniono za to nieskuteczność witaminy E oraz wręcz szkodliwe działanie beta karotenu, który zwiększa ryzyko rozwoju raka płuca u ludzi palących papierosy oraz zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Naukowcy podkreślają, że ich zalecenia dotyczą osób bez niedoborów witamin, stosujących zbilansowaną dietę.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.medscape.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od