Cukrzycę rozpozna też dentysta

Cukrzycę rozpozna też dentysta

Diabetolodzy i stomatolodzy łączą siły i powołują do życia Koalicję Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Projekt ma zintegrować środowiska wokół problemu diagnozowania choroby, na którą choruje w Polsce ponad 2 mln ludzi, a około 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Jego patronami są dwa towarzystwa naukowe – Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Koalicja Wczesnego Wykrywania Cukrzycy ma rozpocząć działalność już za kilka dni w Poznaniu, w trakcie Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI (7-10 września 2016 r.).

 – Wzrost zachorowań na cukrzycę sprawia, że lekarze dentyści nie mogą być obojętni wobec wyzwań stojących przed współczesną medycyną. Podczas Kongresu każdy jego uczestnik będzie mógł przyłączyć się do Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy. Do tych, którzy zadeklarują chęć udziału w projekcie, trafi ok. 50 tys. bezpłatnych skierowań na badania poziomu glukozy we krwi przeznaczonych dla pacjentów oraz materiały edukacyjne opracowane przez diabetologów i stomatologów – poinformował prof. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i przewodniczący Polskiego Komitetu Organizacyjnego FDI 2016 Poznań.

Celem powołania Koalicji jest skuteczniejsze wykrywanie cukrzycy – choroby, która choć nie sprawia problemów diagnostycznych (wystarczy test na stężenie glukozy we krwi), to zwykle rozpoznawana jest niejako “przy okazji” innych problemów zdrowotnych i badań, które są z ich powodu zlecane. Według szacunków nawet milion Polaków nie wie o tym, że są chorzy na cukrzycę.

Dlaczego to dentyści mają dołączyć do grona specjalistów zajmujących się rozpoznawaniem tej choroby? Po pierwsze dlatego, że każdy z nas prędzej czy później musi trafić do gabinetu stomatologicznego. A po drugie, cukrzyca ma wiele wspólnego z chorobami przyzębia.

– Nauka nie ma wątpliwości, że choroby ogólne manifestują się w jamie ustnej. Dowodów na to, że cukrzyca niekorzystnie wpływa na stan uzębienia znamy wiele: jest jednym z głównych czynników ryzyka paradontozy, ma negatywny wpływ na implanty zębowe, może być przyczyną infekcji grzybiczej oraz zmian błony śluzowej w jamie ustnej. Wiemy również, że choroby przyzębia mogą pogarszać przebieg cukrzycy. Stomatodiabetologia to nie mrzonka – to fakt. Należy zachować wyjątkową czujność, ponieważ wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle istotne – podkreśla prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Współpraca stomatologów z diabetologami wpisuje się w cele Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) – głównego organizatora wydarzenia, która już wiele lat temu wskazywała nie tylko na negatywny wpływ cukru na zdrowie jamy ustnej, ale również na fakt, że zdrowie jamy ustnej i reszty organizmu są ze sobą ściśle związane.

Szczerze gratuluję tego pomysłu i będę mu sekundować. Cukrzyca to bardzo powszechna, a zarazem niebezpieczna choroba, powodująca wiele groźnych i nieodwracalnych powikłań. Im szybciej zostanie rozpoznana, tym większe szanse na ich uniknięcie, a przynajmniej odsunięcie w czasie. Biorąc pod uwagę fakt, że diabetologów w Polsce ciągle mamy za mało, każda inicjatywa mająca na celu pomoc chorych zasługuje na poparcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.