Do tej pory bezpłatne leki były przywilejem osób po 75. roku życia. Od 1 września dołączą do nich dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia.
Zwiększy się nie tylko liczba osób uprawnionych do korzystania z listy bezpłatnych leków objętych refundacją (z 4,5 mln do 16 mln), ale też liczba pozycji, które na tej liście się znajdą.
Bezpłatne leki dla młodszych i starszych
Do tej pory lista bezpłatnych leków dla seniorów (w 2022 r. z tego programu skorzystało 2,7 mln osób po 75. roku życia, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków) obejmowała ponad 2 tys. pozycji. Po zmianach dostępnych ma być około 3,8 tys. farmaceutyków dla seniorów oraz ponad 2,8 tys. pozycji dla dzieci i młodzieży, dla których przygotowano oddzielną listę.
Czytaj też: Kiedy będą bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia?
– Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne, czyli nasze dzieci – od niemowlaków począwszy, a na młodzieży do 18. roku życia skończywszy – oraz nasi seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia, powinni otrzymać większe wsparcie od państwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, która rozszerza program bezpłatnych leków.
Bezpłatne leki na cukrzycę, nadciśnienie, serce, infekcje dróg oddechowych
Zmiany w przepisach (nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) obowiązują już od dzisiaj (30 sierpnia). Na ich podstawie od 1 września uprawnieni seniorzy w wieku 65+ oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia będą mogli korzystać z bezpłatnych leków m.in. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, układu oddechowego, stawów, a także leków przeciwbólowych i antybiotyków. Ich wykaz Ministerstwo Zdrowia opublikowało tutaj.
Recepty dla seniorów będą, jak do tej pory, oznaczane literką “S”, dla dzieci i młodzieży – “DZ”.