Bezpłatne leki nie tylko dla seniorów. Ile, dla kogo i od kiedy?

Bezpłatne leki nie tylko dla seniorów. Ile, dla kogo i od kiedy?

Fot. Kancelaria Premiera

Do tej pory bezpłatne leki były przywilejem osób po 75. roku życia. Od 1 września dołączą do nich dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia.

Zwiększy się nie tylko liczba osób uprawnionych do korzystania z listy bezpłatnych leków objętych refundacją (z 4,5 mln do 16 mln), ale też liczba pozycji, które na tej liście się znajdą.

Bezpłatne leki dla młodszych i starszych

Do tej pory lista bezpłatnych leków dla seniorów (w 2022 r. z tego programu skorzystało 2,7 mln osób po 75. roku życia, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków) obejmowała ponad 2 tys. pozycji. Po zmianach dostępnych ma być około 3,8 tys. farmaceutyków dla seniorów oraz ponad 2,8 tys. pozycji dla dzieci i młodzieży, dla których przygotowano oddzielną listę.

Czytaj też: Kiedy będą bezpłatne leki dla seniorów od 65. roku życia?

– Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne, czyli nasze dzieci – od niemowlaków począwszy, a na młodzieży do 18. roku życia skończywszy – oraz nasi seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia, powinni otrzymać większe wsparcie od państwa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, która rozszerza program bezpłatnych leków.

Bezpłatne leki na cukrzycę, nadciśnienie, serce, infekcje dróg oddechowych

Zmiany w przepisach (nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych) obowiązują już od dzisiaj (30 sierpnia). Na ich podstawie od 1 września uprawnieni seniorzy w wieku 65+ oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia będą mogli korzystać z bezpłatnych leków m.in. na cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, układu oddechowego, stawów, a także leków przeciwbólowych i antybiotyków. Ich wykaz Ministerstwo Zdrowia opublikowało tutaj.

Recepty dla seniorów będą, jak do tej pory, oznaczane literką “S”, dla dzieci i młodzieży – “DZ”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kwiaty na talerzu — dodatek do sałatek, dań mięsnych i ciast

Od wieków kwiaty stanowią stały element naszego życia. Trudno wyobrazić sobie dom bez kwitnących roślin, urodzin bez pięknych bukietów czy randki bez czerwonej róży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kwiaty na stałe zagościły również w naszej kuchni i w wielu domach są na talerzu!