2132 zakażonych. Rząd zaostrza reżim sanitarny

2132 zakażonych. Rząd zaostrza reżim sanitarny

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich, zamknięte na głucho gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenie do trzech liczby klientów obsługiwanych przy jednej kasie, straganie lub targowisku – to tylko niektóre z obostrzeń wprowadzanych dzisiaj przez rząd.

Na poczcie przy jednym okienku moga znajdować się tylko dwie osoby. Wprowadzany jest obowiązek zakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu (sklepy spożywcze i wielkopowierzchniowe mają obowiązek je udostępnić swoim klientom). W weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane. W godz. od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach obsługiwane będą tylko osoby po 65. roku życia. Zamykane są hotele i miejsca noclegowe – poza miejscami wykorzystywanymi do kwarantanny lub dla pracowników, np. budowlańców. Wprowadza się ograniczenia w dostępie do parków, plaż i bulwarów.

Rozszerzona zostaje formuła kwarantanny domowej – od dziś osoby, które wracaja z zagranicy, zostaną na 14 dni całkowicie odizolowane od rodziny, albo cała ich rodzina zostanie objęta obowiązkową kwarantanną domową, której nieprzestrzeganie grozi kara do 30 tys. zł.

Odległość między osobami znajdującymi sie na zewnątrz nie moze być mniejsza niż 2 m. Nie dotyczy to dzieci, które powinny być pod opieką osób dorosłych.

Na czas epidemii odwoływane są wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne ze względów medycznych, oraz wszystkie zabiegi medyczne, z wyjątkiem procedur ratujących życie.

Zostańmy w domach, unikajmy kontaktów z innymi ludźmi, nie popełniajmy błędów, które popełniły Włochy, Hiszpania czy Stany Zjednoczone. Chcemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa tak jak udało się to Korei i innym krajom dalekowschodnim.

[premier Mateusz Morawiecki]

Jak podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, najbliższe dwa tygodnie mamy spędzić w izolacji.

Nie traktujmy czasu na przewietrzenie się jako czasu na poprawę wydolności organizmu, uprawianie sportu, poprawę sylwetki.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, w ciągu mnionej doby policjanci sprawdzili 142 tys. osób przebywających na kwarantannie, w 800 przypadkach doszło do naruszenia jej zasad.

Wszystkie wprowadzane zmiany wraz z terminami ich obowiązywania można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki i https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak prostaty: gliwiccy naukowcy zbadają nową terapię

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach ocenią