Fakty i mity na temat trądziku dorosłych

Fakty i mity na temat trądziku dorosłych

Fot. Pixabay.com

Jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, dotykającą głównie osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyzn. Wokół trądziku dorosłych narosło wiele mitów, z którymi warto się jak najszybciej rozprawić.

Rozwija się stopniowo, przybierając postać czerwonych, czasem bardzo bolesnych, zmian zapalnych o różnej wielkości w tzw. strefie U, czyli na podbródku, żuchwie i szyi. Za przyczynę trądziku dorosłych uznaje się predyspozycje genetyczne, a za czynniki nasilające objawy stres, wzmożoną produkcję hormonów w okresie miesiączkowym oraz prawdopodobnie palenie papierosów. I to wszystko jest prawdą. A co jest fałszem?

1. Jedzenie czekolady wpływa na powstawanie trądziku.

To mit. Pogląd, że czekolada może wpływać niekorzystnie na trądzik, jest bardzo rozpowszechniony. Jednak w badaniach nie ustalono związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy spożywaniem czekolady a występowaniem zaostrzeń tej choroby.

2. Jedzenie ma wpływ na trądzik.

Nie można tego wykluczyć. Wiele zmagających się z trądzikiem osób wierzy, że zła dieta może przyczyniać się do powstawania zaostrzeń choroby. Niektóre badania sugerują, że nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. napoje z dużą ilością cukru, białe pieczywo) mogą zaostrzać trądzik. Wyniki badań nie rozstrzygają jednak jednoznacznie, czy istnieje związek między trądzikiem a określonymi rodzajami żywności. Jednak przejście na dietę złożoną z produktów o niskim indeksie glikemicznym może pomóc, warto więc włączyć do jadłospisu pieczywo pełnoziarniste, owoce i warzywa.

3. Na trądzik cierpią wyłącznie nastolatki.

To mit. Trądzik dotyka nawet 95 proc. nastolatków, ale jak wynika z badań, zmaga się z nim również 45 proc. kobiet w wieku 21-30 lat i 26 proc. kobiet w wieku 31-40 lat. Choć szczyt zachorowań przypada na okres dojrzewania, to choroba ta występuje również powszechnie u kobiet w wieku 20, 30 i 40 lat. Ponadto, u kobiet trądzik może się nasilać przed miesiączką.

4. Im częściej się myjesz, tym lepszy jest stan Twojej skóry.

To mit. Wiele osób uważa, że przyczyną powstawania trądziku jest brak higieny. Tymczasem w literaturze medycznej nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających tę tezę. Okazuje się natomiast, że zbyt częste mycie może podrażniać skórę i tym samym wpływać niekorzystnie na trądzik.

5. Przebywanie na słońcu łagodzi objawy trądziku.

To mit. Brak jest wystarczających dowodów potwierdzających tę tezę. Ponadto, nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Niektóre leki przeciwtrądzikowe zwiększają wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe. Podczas ich stosowania należy szczególnie uważać na słońce i stosować kremy z filtrem.

6. Makijaż zaostrza trądzik.

Nie można tego wykluczyć. W przeszłości wiele kosmetyków zawierało składniki, które blokowały pory. U niektórych osób stosowanie tego typu preparatów skutkowało powstawaniem trądziku. W przypadku nowoczesnych produktów jest to znacznie rzadsze zjawisko, co nie znaczy, że w ogóle nie występuje. Dlatego, chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia wykwitów na skórze, warto sięgać po kosmetyki „niekomeodenne”, czyli niezatykające porów.

7. Trądzik może zniknąć w ciągu kilku dni.

To mit. Choć na rynku dostępne są produkty sugerujące poprawę już po jednym dniu stosowania, to jednak należy podchodzić do tych obietnic z dużym dystansem. W rzeczywistości najlepsze efekty leczenia można zauważyć czasem dopiero po 12 tygodniach, dlatego nie należy przerywać terapii, jeżeli rezultaty nie są widoczne po wcześniej. Skuteczne leczenie trądziku najlepiej prowadzić pod kontrolą lekarza dermatologa, który przeprowadzi dokładne badanie i dobierze odpowiedni preparat leczniczy.

8. Trądzik można w każdym przypadku wyleczyć.

To mit. Niestety w wielu przypadkach trądziku nie można całkowicie wyleczyć. Wręcz przeciwnie, konieczne jest stosowanie terapii podtrzymującej. Dzięki systematycznemu aplikowaniu skutecznego leku, możliwe jest kontrolowanie stanu skóry.

9. Pocenie się i duża wilgotność wywołują trądzik.

To prawda. Wiele osób potwierdza, że trądzik nasila się u nich w wilgotnych warunkach, powodujących zwiększoną potliwość.

10. Stres może nasilać objawy trądziku.

Nie można tego wykluczyć. W jednym z badań ponad 60 proc. respondentów stwierdziło, że stres zaostrza u nich trądzik. Inne badania potwierdzają, że osoby dotknięte trądzikiem odczuwają większy stres od tych, którzy trądziku nie mają. Nie jest jednak jasne, czy to stres powoduje zmiany skórne, czy też jest odwrotnie. Wyjaśnienie tego związku wymaga przeprowadzenia kolejnych badań.

11. Cera trądzikowa nie wymaga nawilżenia.

To mit. To, że skóra jest tłusta w dotyku, nie oznacza, że jest dobrze nawilżona. Miejscowa kuracja przeciwtrądzikowa często powoduje podrażnienia i suchość skóry. Najlepiej wybierać kosmetyki nawilżające opatrzone etykietą „niekomedogenne”. Dzięki temu uniknie się ryzyka powstania kolejnych wykwitów skórnych.

12. Pasta do zębów to skuteczny środek na wykwity.

To mit. Mimo że pasta do zębów może wysuszać krostę, nierzadko wywołuje też zaczerwienie, podrażnienie, wysypkę i łuszczenie się skóry. Dzieje się tak dlatego, że niektóre składniki past do zębów, np. fluor, nie są przeznaczone do aplikacji na skórę. W rzeczywistości znaczna część osób cierpi na łagodne miejscowe uczulenie na fluor, objawiające się wysypką.

13. Zaskórniki (wągry) to nic innego jak grudki brudu.

To mit. Zaskórniki powstają wskutek zatkania porów martwymi komórkami skóry i sebum pochodzącym z gruczołów łojowych. W zetknięciu z powietrzem ciemnieją, tworząc wągry.

14. Krostę najlepiej wycisnąć.

To mit. Choć czasem aż kusi, by wycisnąć pryszcza, Amerykańska Akademia Dermatologii ostrzega, że takie postępowanie może wydłużać czas gojenia się zmian i zwiększać ryzyko powstawania blizn. Zwiększa się również ryzyko zakażenia, dlatego najlepiej powstrzymać się od wyciskania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.