Znany lek przeciwcukrzycowy opóźnia proces starzenia

Znany lek przeciwcukrzycowy opóźnia proces starzenia

Fot. pixabay.com

Metformina, nazywana królową wśród leków przeciwcukrzycowych, ma również potwierdzone działanie przeciwstarzeniowe.

Jak podkreślają eksperci zajmujący się medycyną anti-aging, poprawia ona mechanizmy naprawy komórkowej i hamuje aktywację transkrypcyjnego czynnika jądrowego NFkB (nuclear factor kappa beta) w komórkach, obniżając w ten sposób produkcję cytokin prozapalnych, które mają istotny wpływ na procesy zapalne w organizmie.

Metformina stosowana jest powszechnie w leczeniu cukrzycy typu 2, jednak jak podkreśla hiszpański chirurg i biochemik prof. Jose Cabo-Soler z Medical School University of Valencia, od lat używana jest również  w leczeniu wielu innych chorób, np. zespołu policystycznych jajników i otyłości spowodowanej przyjmowaniem leków zwiększających masę ciała. Badania wskazują, że o 5,3 proc. redukuje wskaźnik BMI (body mass index), obniża poziom glukozy we krwi i korzystnie wpływa na lipidy. Świetnie sprawdza się u osób otyłych z cukrzycą typu 2.

Jest jedynym lekiem przeciwcukrzycowym, który obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, ma działanie przeciwzakrzepowe i reguluje czynność serca, obniżając tym samym ryzyko zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych – tłumaczy prof. Cabo-Soler.

Przeprowadzone w 2005 roku badanie epidemiologiczne, w którym uczestniczyli pacjenci otrzymujący metforminę z powodu cukrzycy, dowiodło, że lek ten obniża również ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza raka żołądka, jelita grubego, wątroby i trzustki (takiego działania nie potwierdzono w przypadku raka prostaty). Wskazuje na to również inne, trwające 12 lat badanie, przeprowadzone wśród około 3 tysięcy kobiet po menopauzie chorych na cukrzycę. Dowiodło ono, że metformina blokuje ekspresję wielu genów sprzyjających rozwojowi nowotworów.

Metformina to również jeden z najważniejszych leków przeciwstarzeniowych – przypomina prof. Cabo-Soler.

Jak dowiodły 10-letnie randomizowane badania, lek ten ma korzystny i co ważne, długotrwały wpływ na zdrowie i przeżywalność, a najlepsze wyniki przynosi stosowany w połączeniu z dietą niskokaloryczną.

U niektórych osób metformina może jednak wywoływać problemy gastryczne, zwłaszcza biegunkę. W takich sytuacjach zaleca się zmniejszenie jej dawek. U pacjentów przyjmujących duże dawki może obniżać stężenia witaminy B12 i kwasu foliowego w organizmie. Nie powinny jej stosować osoby z zaburzeniem funkcji nerek i zwiększonym ryzykiem kwasicy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.