Co ma wspólnego złość z wątrobą?

Co ma wspólnego złość z wątrobą?

- Zdrowie

Według starożytnej medycyny chińskiej każdy narząd człowieka powiązany jest z pewnym rodzajem emocji, mających na niego największy wpływ. W przypadku wątroby są to złość, frustracja i gniew.

Mimo że wątroba pełni ponad 500 funkcji w naszym organizmie i jest tak samo potrzebna jak serce, nasza wiedza na jej temat jest w najlepszym razie przeciętna. Jak wynika z raportu GFK “Polacy i ich wątroby”, połowa Polaków nie potrafi wymienić więcej niż jedną pełnioną przez nią funkcję – odtruwającą. O tym, że bierze ona udział w wytwarzaniu białek, wspieraniu odporności, produkcji i magazynowaniu glukozy, czy też gromadzeniu niektórych witamin i żelaza, wie tylko kilkanaście procent badanych.

Co dzieje się z wątrobą, kiedy się denerwujemy? Nie odczuwamy fizycznego bólu, bo wątroba nie jest unerwiona, jednak tłumienie emocji może mieć negatywny wpływ na nasz cały organizm.

Według starożytnej medycyny chińskiej, każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji, które mają na niego szczególny wpływ. Wątroba wiąże się ze złością, frustracją  i gniewem. O wpływie emocji na wątrobę przypominają też mądrości ludowe czy powiedzenia. Wiele osób zna przysłowia ludowe „żółć mnie zalewa” czy „żółć się komuś burzy”. Potocznie tak mówimy, jeśli ktoś jest zdenerwowany, wściekły lub rozdrażniony, tak zły, że nie może wyrazić tego słowami – mówi psychodietetyczka Elżbieta Lange, ekspertka kampanii “Szczęśliwa Wątroba, szczęśliwy Ty”.

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. To idealna okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę na ten narząd i sprawdzić, co jej szkodzi. Doskonałym narzędziem jest Ogólnopolski Test Wątroby, dostępny na stronie www.szczesliwawatroba.pl.

Co jeszcze możemy dla niej zrobić? Przede wszystkim dać upust swoim emocjom. Nie trzeba bać się własnej złości. Jej tłumienie nie sprawi, że ona zniknie. W pozbyciu się stłumionych emocji pomoże oddech, który jest ściśle powiązany z psychiką. Istnieje wiele technik i ćwiczeń oddechowych pomagających w relaksacji. Ważną rolę odgrywa również aktywność fizyczna – pomaga pozbyć się napięcia. Róbmy zatem wszystko, aby jak najdłużej utrzymywać wątrobę w jak najlepszej kondycji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Czy jesteś pewien, że masz zdrową wątrobę?

Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei