Bezpłatne przeglądy zębów u dzieci

Bezpłatne przeglądy zębów u dzieci

- Aktualności
Fot. Pixabay.com

Aż 76 proc. dzieci ma próchnicę, a na każde przypadają średnio aż trzy chore zęby – wynika z danych zebranych przez ośrodek IPSOS. W ramach czwartej edycji programu “Dziel się uśmiechem”, 18 września w szkołach podstawowych z pięciu województw rozpoczną się bezpłatne przeglądy stomatologiczne.

Z bezpłatnych przeglądów będą mogli skorzystać uczniowie szkół podstawowych w województwach: wielkopolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i lubelskim. Dodatkowo, w podstawówkach na terenie całej Polski odbędą się zajęcia edukacyjne, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Zajęcia te będą trwały do końca rozpoczętego właśnie roku szkolnego.

Jest bardzo źle

Dentyści od wielu lat alarmują, że Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły i pogarsza się wraz z wiekiem, a jego konsekwencją w przyszłości mogą być groźne choroby serca, układu oddechowego, a nawet rak trzustki.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia, jest aż do 70 proc. wyższe! – mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Z raportu IPSOS wynika, że co piąte dziecko szczotkuje zęby tylko raz dziennie, podczas gdy mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez minimum 2 minuty to warunek konieczny do uniknięcia próchnicy.

Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak, co prowadzi do namnażania się w zalegającej płytce nazębnej drobnoustrojów atakujących zęby i dziąsła. Tymczasem właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż mogłoby się wydawać i można ją ująć w czterech słowach: szczotkuj, czyść, żuj, kontroluj. Badania pokazują, że dzieci używające dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania, nici dentystyczne i bezcukrowe gumy do żucia, rzadziej borykają się z próchnicą – tłumaczy dr Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Anna Klukowska, dyrektor medyczna stomatologii w Grupie LUX MED przypomina, że  – bardzo ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków wśród dzieci pełnią ich rodzice. To właśnie oni powinni pilnować, aby dzieci myły zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a w miarę możliwości po każdym posiłku, i robiły to dokładnie.

Należy także pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki i systematycznych wizytach w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła – dodaje lek. dent. Anna Klukowska.

Edukacja od najmłodszych lat

Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odrywa edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego w tym roku, już po raz piąty, wspólnie z naszymi partnerami ruszamy z akcją “Dziel się uśmiechem”, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych – mówi Katarzyna Stępińska z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program “Dziel się uśmiechem” realizowany jest od 2013 roku (wcześniej znany był pod nazwą „Chroń dziecięce uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża z firmą Wrigley Poland, która przeznacza na realizację przeglądów stomatologicznych w szkołach 1 proc. ze sprzedaży gum do żucia we wrześniu i październiku. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

W ciągu ostatnich lat udało nam się dotrzeć z akcją do dzieci w całej Polsce. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów skorzystało 35 tysięcy uczniów w wieku 5-13 lat, a 350 tysięcy wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Klubu Wiewiórka PCK, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy naszej organizacji. W tym roku przy wsparciu naszych partnerów planujemy przeprowadzić przeglądy i zajęcia dla kolejnych 110 tysięcy dzieci ­– dodaje Katarzyna Stępińska.

Więcej informacji o programie „Dziel się uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

Idealny zabieg dla mężczyzny jest jak dobrze skrojony garnitur