“Polska mówi aaa” – 2800 bezpłatnych konsultacji stomatologicznych

“Polska mówi aaa” – 2800 bezpłatnych konsultacji stomatologicznych

Fot. Pixabay.com

“Polska mówi aaa” to nazwa ogólnopolskiej kampanii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w ramach której możesz skorzystać z jednej z 2800 darmowych konsultacji dentystycznych na terenie całego kraju.

W ramach kampanii “Polska mówi aaa”, która ruszyła 1 marca, partnerzy — marka Oral-B należąca do Procter & Gamble i sieć drogerii Hebe — ufundowali 2800 darmowych konsultacji dentystycznych w całej Polsce, obejmujących m.in. kontrolę stanu uzębienia, instruktaż higieny jamy ustnej i spotkanie z higienistką stomatologiczną.

Kampania “Polska mówi aaa” ma na celu edukację społeczeństwa na temat znaczenia prawidłowej higieny jamy ustnej i jej wpływu na zdrowie ogólne. Badania wskazują bowiem, że choroby przyzębia mogą zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób naczyniowo-sercowych, a nawet Alzheimera, co oznacza, że mogą nie tylko prowadzić do utraty zębów, lecz także poważnie wpływać na zdrowie całego organizmu.

Zapalenie przyzębia to szósta najczęstsza choroba na świecie, a mimo to niejednokrotnie pozostaje niezdiagnozowana i nieleczona.

Darmowe konsultacje dentystyczne odbywają się w wybranych gabinetach stomatologicznych sieci Lux Med Stomatologia oraz w gabinetach partnerskich Oral-B. Lokalizacje placówek biorących udział w akcji wraz z danymi kontaktowymi zostały umieszczone na stronie Oral-B.

“Polska mówi aaa”: wszystko zaczyna się na linii dziąseł

Zalegająca płytka bakteryjna sprzyja rozwojowi problemów z dziąsłami, które mogą zwiększać powikłania ogólnoustrojowe. Zapalenie przyzębia to infekcja tkanek otaczających ząb, wykazująca najsilniejszy związek między zdrowiem jamy ustnej a poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlaczego tak się dzieje?

Badania wskazują, że niebezpieczne bakterie lub ich toksyny nagromadzone w jamie ustnej mogą przedostać się wraz z krwią do praktycznie każdej części naszego ciała, wywołując stany zapalne i inne poważne komplikacje, w tym choroby naczyniowo-sercowe. Z kolei w przypadku diabetyków nieleczone zapalenie przyzębia może utrudniać kontrolę poziomu glukozy we krwi, pogarszając stan cukrzycy. Ponadto aktywna cukrzyca utrudnia leczenie zapalenia przyzębia, co może prowadzić do pogłębiania się problemu — z powodu tej dwukierunkowej korelacji dbanie o zdrowie jamy ustnej jest dla diabetyków kluczowe. Istnieje także powiązanie między stanem uzębienia i dziąseł a występowaniem choroby Alzheimera i demencji. Nieleczone zapalenie przyzębia może pogorszyć stan zdrowia — badania prowadzone przez 6 miesięcy wykazały, że u osób z chorobą Alzheimera i jednocześnie zapaleniem przyzębia zaobserwowano 6-krotnie szybszy spadek funkcji poznawczych według skali ADAS-cog.

Nieleczona choroba przyzębia stanowi nie tylko problem w jamie ustnej, ale także dla całego organizmu. Leczenie chorób przyzębia jest niezwykle kosztowne: pochłania 4,6 proc. światowych wydatków na zdrowie, czyli 298 mld dolarów rocznie. W 28 państwach członkowskich UE choroby przyzębia zajmują trzecie miejsce pod względem kosztów zdrowotnych, generując wydatki w wysokości 90 mld euro rocznie, tuż za cukrzycą (119 mld euro rocznie) i chorobami układu krążenia (111 mld euro rocznie). Co może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami? Przede wszystkim profilaktyka

– podkreśla dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska.

“Polska mówi aaa”: dobór szczoteczki to pierwszy krok do sukcesu

Kontrola biofilmu, czyli płytki nazębnej, jest kluczowa dla zdrowia jamy ustnej. Szczotkowanie zębów stanowi istotny sposób usuwania zanieczyszczeń, przy czym badania kliniczne wykazały, że szczoteczki elektryczne z okrągłą główką są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej niż tradycyjne szczoteczki manualne.

Sam proces mycia zębów jest bardzo prosty — wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba na około 1,5-2 sekundy, a ruchy oscylacyjno-rotacyjne połączone z mikrowibracjami skutecznie usuną płytkę bakteryjną. Szczotkowanie szczoteczką magnetyczną jest prostsze i bardziej efektywne niż w przypadku tradycyjnych szczoteczek manualnych.

Oprócz szczoteczki warto wybrać odpowiednią pastę do zębów — najlepiej z fluorkiem cyny (SnF₂). Składnik ten ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz zmniejsza objawy zapalenia. Badania wykazały, że fluorek cyny zmniejsza zdolność bakterii i ich toksyn do uszkadzania tkanek, a także redukuje produkty przemiany materii bakteryjnej, co ma istotne znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

W codziennej higienie jamy ustnej ważne jest także regularne nitkowanie nicią dentystyczną — pozwala to oczyścić trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia i bakterii oraz eliminuje przykry zapach z ust. Dodatkowo zapobiega powstawaniu ognisk zapalnych i próchnicy.

Warto również sięgać po płyny do płukania ust zawierające biodostępny chlorek cetylopirydyniowy (CPC) w stężeniu 0,07 proc., który pomaga redukować płytkę nazębną.

Jednym z najważniejszych punktów dbania o higienę jamy ustnej są także regularne przeglądy stomatologiczne. Jedynie lekarz jest w stanie prawidłowo zdiagnozować stan naszych zębów i dziąseł

– zaznacza dr n. med. Beata Golan.

Źródło: Oral-B

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?