Szkoła idealnego prania dla nieperfekcyjnej pani domu

Szkoła idealnego prania dla nieperfekcyjnej pani domu

Fot. Pixabay.com

Dla jednych pranie to czysta przyjemność, dla innych przykry obowiązek. Co zrobić, żeby było czyste, a jednoczeńskie nie angażowało dużo czasu i energii?

Chociaż robienie prania może być nie lada wyzwaniem, warto podjąć rękawicę. Mając w głowie kilka prostych zasad, możesz opanować tę sztukę do perfekcji. Postępując zgodnie z wytycznymi, zapomnisz o zafarbowanych koszulkach, skurczonych spodniach, czy pogubionych skarpetkach.

Krok 1: Białe, czarne, kolorowe – oddzielnie

Pamiętaj o odpowiednim posortowaniu ubrań – ze względu na kolor oraz tkaninę.

Nie mieszaj ze sobą jasnych i ciemnych kolorów.

Do białego prania nigdy nie wrzucaj kolorowego – pierz je oddzielnie, a białe ubrania na długo zachowają… biel.

Wymagające, delikatne materiały pierz oddzielnie, używając odpowiedniego programu pralki. Dzięki temu unikniesz zniszczenia, zmechacenia oraz zniekształcenia tkaniny.

Krok 2: Wybierz płyn lub proszek spełniający twoje oczekiwania

Obecnie rynek oferuje ogromny wybór proszków, płynów oraz żeli do prania. Stojąc przed półką sklepową i starając się dokonać odpowiedniego wyboru, możesz czuć się zdezorientowana. Na który produkt się zdecydować? Kiedy rozpościera się przed nami rząd detergentów, a każdy produkt wydaje się potrzebny, wybór nie jest łatwy. W takiej chwili musisz sobie przypomnieć, jakie właściwości są dla Ciebie kluczowe:

  • czy ma to być produkt do jasnego, czy ciemnego prania?
  • czy chcesz, aby ubrania były delikatnie zmiękczone?
  • czy potrzebujesz produktu, który nie podrażni twojej skłonnej do alergii skóry?

Jeśli nie chcesz popełnic błędu, czytaj etykiety! Wtedy wybór okaże się o wiele łatwiejszy i pozostanie Ci jedynie wybór nuty zapachowej płynu lub proszku.

Krok 3: Kiedy mniej znaczy więcej

Jeśli podzieliłaś już ubrania i wybrałaś odpowiedni detergent, czas załadować pralkę. Pamiętaj, żeby jej nie przeładować. Bęben powinien być zapełniony do połowy, aby ubrania mogły w nim swobodnie wirować. Za duża ilość ubrań sprawi, że nie będą one dokładnie wyprane.

Podobna zasada dotyczy proszku do prania. Jeśli dodasz go za dużo, istnieje ryzyko, że osadzi się na ubraniach i nie da się usunać. Zatem potrzebny jest umiar.

Krok 4: Temperatura ma duże znaczenie

Ulubiona bluzka skurczyła się w praniu? Nie mieścisz się w nowe jeansy? Może być to wina nieodpowiedniej temperatury prania. Dlatego zawsze sprawdź zalecenia producenta znajdujące się na metce… i koniecznie stosuj się do nich! Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, w tym skurczonych ubrań.

Krok 5: Dobierz właściwy program i gotowe

Posortowane ubrania czekają już w pralce, a starannie dobrane detergenty są już w odpowiednim miejscu? Pozostaje już tylko wybrać odpowiedni program pralki. Sprawdź, który będzie właściwy dla Ciebie – dostosuj go do koloru i materiału ubrania, do długości prania oraz jego temperatury. Dobrze wybrany program nie zniszczy ubrań i zapewni im dobrą jakość na długo.

Najważniejszą wskazówką dotyczącą prania są symbole zamieszczone na metce. Ten niepozorny kawałek materiału to rodzaj przewodnika, który pokazuje jak wyprać dane ubranie i jakie są wymagania materiału. Choć wygląda jedynie jak zbiór znaczków, w rzeczywistości dokładnie pokazuje, jak zrobić pranie.

Możesz zanieść do pralni

Zdarzają się sytuacje, kiedy nawet najlepsze chęci nie wystarczą. Co wtedy robić? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni. Najlepiej wybrać taką, którą polecą Ci znajomi i przyjaciele. Sprawdź też, czy pralnia, którą wybrałaś, posiada wiarygodne potwierdzenie jakości usług, czyli certyfikat. To dobry drogowskaz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.