Petycja w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich doręczona

Petycja w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich doręczona

Petycję w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich mamom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji wręczyli ministrze rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiciele organizacji skupiających rodziców i lekarzy.

Podczas spotkania z nimi ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że to problem zarówno medyczny, jak i społeczny, który chwyta za serce i z pewnością wymaga realnych rozwiązań. W resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczęły się już analizy dotyczące prawa pracy i polityki rodzinnej, które mają określić, czy proponowane zmiany są zgodne z prawem i nie mają ograniczeń. Spotkanie
z przedstawicielami organizacji rodzicielskich i neonatologami zapoczątkowało rozmowy o tym, w jaki sposób wyjść naprzeciw potrzebom rodziców wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji w pierwszych dniach życia. Ministerstwo wyznaczyło już termin kolejnego spotkania z sygnatariuszami petycji.

Już wiadomo, że z uwagi na dyrektywy UE nie będzie możliwe zastosowanie zwolnień lekarskich z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie jego pobytu w szpitalu, ponieważ urlop macierzyński musi rozpocząć się w dniu porodu. Rozwiązaniem zaproponowanym przez MRPiPS będzie wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom chorych noworodków. Trudno jednak przewidzieć, ile czasu zajmie przygotowanie i przeprocesowanie poprawek do ustawy, dlatego nie można rozbudzać nadmiernych nadziei mamom aktualnie przebywającym na urlopach macierzyńskich.  

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała podczas spotkania, że na skutek jej zarządzenia w resorcie zostanie powołany zespół roboczy składający się z ekspertów, przedstawicieli resortu i przedstawicieli strony sygnatariuszy petycji. Celem powołania zespołu będzie wspólne wypracowanie rozwiązań, które usatysfakcjonują każdą ze stron.

Sygnatariuszami petycji są:

 • prof. Ewa Helwich, krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii;
 • prof. Tomasz Szczapa, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego;
 • prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Elżbieta Brzozowska, Adriana Misiewicz  Fundacja Koalicja dla wcześniaka;
 • Katarzyna Dyńska-Kukulska i Szymon Szmatowicz, Fundacja MatkoweLove;
 • Robert Leśniak, Stowarzyszenia „Za wcześnie”;
 • Sylwia Wesołowska, Fundacja Mali Wojownicy;
 • Marta Kościk, Fundacja Przed czasem;
 • Anna Ogrodowicz, Joanna Żółkiewska, Jolanta Uchman, Fundacja Laboratorium Marzeń;
 • Mariola Wachowiak-Jędrusik, Grupa wsparcia „Calineczki”;
 • Katarzyna Parafianowicz, Fundacja Serce Dziecka;
 • Agata Bojanowska, Fundacja Najdroższa Blizna.

Pod petycją podpisało się już prawie 14 000 osób. Link do niej znajduje się tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.