Oddział Badań Wczesnych Faz podsumował rok swojej działalności

Oddział Badań Wczesnych Faz podsumował rok swojej działalności

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Dziewięć badań klinicznych fazy I/II i 125 uczestniczących w nich chorych to bilans pierwszego roku działalności jedynego jak na razie działającego w obszarze onkologii Oddziału Badań Wczesnych Faz, którym może się pochwalić Centrum Onkologii w Warszawie. Wkrótce rozpoczną się tam dwa kolejne badania.

W Oddziale Badań Wczesnych Faz prowadzone są badania innowacyjnych leków ukierunkowanych molekularnie, które mogą pomóc chorym na różne nowotwory, m.in. raka jelita grubego, płuca, ale również nowotwory głowy i szyi. Są to osoby, dla których wyczerpały się już wszystkie możliwości leczenia standardowego, które jest w Polsce refundowane.

„Udział w badaniu klinicznym wczesnej fazy jest niepowtarzalną szansą dla pacjentów. Dla wielu z nich jest to jedyna możliwość dostępu do najnowocześniejszych terapii – niezarejestrowanych oraz niefinansowanych ze środków publicznych” – mówi prof. Iwona Ługowska, kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz.

Jak dodaje, wielu pacjentów objętych badaniami to osoby aktywne zawodowo. „Osoby, które nie chcą siedzieć z założonymi rękami i rozważały wzięcie udziału w takich badaniach za granicą. Chcą pracować i cieszyć się życiem” – mówi prof. Ługowska.

Problem w tym, że udział w badaniach wczesnej fazy za granicą jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Kluczowy jest w nich bowiem bardzo dobry kontakt między lekarzem i pacjentem, który musi zgłaszać wszystkie działania niepożądane, jakie mogą się pojawić w trakcie leczenia eksperymentalnego. Nie każdy pacjent potrafi swobodnie porozumiewać się w języku obcym. Umożliwienie chorym skorzystania z takich terapii w Polsce jest więc dla nich niezwykle istotne.

Tym bardziej że, jak podkreśla prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik ds. badań klinicznych w warszawskim Centrum Onkologii, korzyść z badania wczesnej fazy odnosi obecnie już co trzeci pacjent. „Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku korzyść kliniczną z takich badań uzyskiwało tylko około 5 proc. chorych” – przypomina prof. Rutkowski.

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak. Konferencja podsumowująca pierwszą rocznicę działalności Oddziału Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii w Warszawie.

Jak poinformowano 10 lipca 2018 r. podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Onkologii z okazji rocznicy otwarcia pierwszego w Polsce onkologicznego Oddziału Badań Wczesnych Faz, drugi taki ośrodek powstaje w Gdańsku, przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wszystko wskazuje na to, że zostanie on uruchomiony na początku 2019 r. w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, które ma zostać otwarte nieco wcześniej.

W obu przedsięwzięciach partnerem biznesowym jest firma Roche Polska. Warszawski ośrodek powstał w ramach utworzonego przez nią wspólnie z COI Centrum Naukowo-Przemysłowego, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.