Chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Fot. Freeimages.com

Wyniki badań oraz wieloletnie doświadczenia lekarzy dowodzą, że rozpoznanie choroby nowotworowej u kobiety w ciąży nie powinno być przyczyną opóźnienia leczenia ani usunięcia ciąży. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu i dalszego rozwoju dziecka.

W jednym z badań stan zdrowia i rozwój psychiczny 129 dzieci z Belgii, Holandii, Włoch i Czech, urodzonych przez kobiety, które w trakcie ciąży były leczone z powodu raka, porównano ze stanem zdrowia i rozwojem psychicznym podobnej liczby dzieci urodzonych przez zdrowe matki. W obu grupach badania były prowadzone, kiedy dzieci miały 18 miesięcy i 3 lata. Część badanych (47) w wieku 3 lat została poddana badaniom EKG i echa serca.

W porównaniu z grupą kontrolną nie stwierdziliśmy znaczących różnic w rozwoju umysłowym u dzieci narażonych w życiu płodowym na chemioterapię, radioterapię, czy operację chirurgiczną – stwierdził prof. Frédéric Amant, onkolog i ginekolog z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia), autor ponad 400 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Prawidłowe były u nich również wyniki badań neuropsychologicznych, behawioralnych i kardiologicznych.

Dla dziecka znacznie groźniejsze są np. skutki wcześniactwa niż prenatalnej ekspozycji na chemioterapię – podkreślił prof. Amant.

Boskie Matki rodzą zdrowe dzieci

Mimo niezbitych dowodów na to, że można pogodzić ciążę z leczeniem przeciwnowotworowym, wielu lekarzy nadal namawia swoje pacjentki do rezygnacji z macierzyństwa i zajęcia się ratowaniem swojego życia. A kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, że mogą urodzić zdrowe dziecko. Na szczęście przybywa lekarzy podejmujących działania na rzecz utrzymania ciąży u kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Jest też organizacja, która takim kobietom udziela wsparcia.

W 2015 roku Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie opracowała i zaczęła realizować program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Do tej pory skorzystało z niego 111 kobiet, które urodziły 102 zdrowych dzieci. Wkrótce urodzą się kolejne.

W 2017 roku, z inicjatywy Fundacji Rak n’Roll, 25 ekspertów w dziedzinie onkologii, ginekologii i położnictwa pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej opracowało “Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”.

Powstaje rejestr nowotworów u kobiet w ciąży

Od kilku miesięcy w Centrum Onkologii w Warszawie prowadzone są prace nad stworzeniem rejestru chłoniaków u kobiet w ciąży. Jak poinformowała dr Elżbieta Wojciechowska-Lampka, onkolożka z tego ośrodka, stanie się on podstawą do wprowadzenia elektronicznego systemu ewidencji wszystkich kobiet dotkniętych nowotworami w czasie ciąży.

Dodatkowo pracujemy nad zmodyfikowanym programem informatycznym dla potrzeb “Programu zachowania płodności po leczeniu onkologicznym”, który został wdrożony w Centrum Onkologii w 2017 roku. To ogromna, zintegrowana praca wielu specjalistów naszych klinik oraz współpracujących z nami urologów i ginekologów – dodała dr Lampka.

Fot. Fundacja Rak’n’Roll: konferencja prasowa „Co ze zdrowiem dzieci urodzonych przez matki leczone onkologicznie?” (18 stycznia 2018 r., Warszawa).

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Znamy laureatów plebiscytu Lista Stu 2018

Prof. Mirosław Wielgoś w kategorii medycyna, a minister