Chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Chora na raka może urodzić zdrowe dziecko

Fot. Freeimages.com

Wyniki badań oraz wieloletnie doświadczenia lekarzy dowodzą, że rozpoznanie choroby nowotworowej u kobiety w ciąży nie powinno być przyczyną opóźnienia leczenia ani usunięcia ciąży. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu i dalszego rozwoju dziecka.

W jednym z badań stan zdrowia i rozwój psychiczny 129 dzieci z Belgii, Holandii, Włoch i Czech, urodzonych przez kobiety, które w trakcie ciąży były leczone z powodu raka, porównano ze stanem zdrowia i rozwojem psychicznym podobnej liczby dzieci urodzonych przez zdrowe matki. W obu grupach badania były prowadzone, kiedy dzieci miały 18 miesięcy i 3 lata. Część badanych (47) w wieku 3 lat została poddana badaniom EKG i echa serca.

W porównaniu z grupą kontrolną nie stwierdziliśmy znaczących różnic w rozwoju umysłowym u dzieci narażonych w życiu płodowym na chemioterapię, radioterapię, czy operację chirurgiczną – stwierdził prof. Frédéric Amant, onkolog i ginekolog z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia), autor ponad 400 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Prawidłowe były u nich również wyniki badań neuropsychologicznych, behawioralnych i kardiologicznych.

Dla dziecka znacznie groźniejsze są np. skutki wcześniactwa niż prenatalnej ekspozycji na chemioterapię – podkreślił prof. Amant.

Boskie Matki rodzą zdrowe dzieci

Mimo niezbitych dowodów na to, że można pogodzić ciążę z leczeniem przeciwnowotworowym, wielu lekarzy nadal namawia swoje pacjentki do rezygnacji z macierzyństwa i zajęcia się ratowaniem swojego życia. A kobiety w ciąży, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, że mogą urodzić zdrowe dziecko. Na szczęście przybywa lekarzy podejmujących działania na rzecz utrzymania ciąży u kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Jest też organizacja, która takim kobietom udziela wsparcia.

W 2015 roku Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie opracowała i zaczęła realizować program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Do tej pory skorzystało z niego 111 kobiet, które urodziły 102 zdrowych dzieci. Wkrótce urodzą się kolejne.

W 2017 roku, z inicjatywy Fundacji Rak n’Roll, 25 ekspertów w dziedzinie onkologii, ginekologii i położnictwa pod przewodnictwem prof. Mirosława Wielgosia, konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii i prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej opracowało “Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”.

Powstaje rejestr nowotworów u kobiet w ciąży

Od kilku miesięcy w Centrum Onkologii w Warszawie prowadzone są prace nad stworzeniem rejestru chłoniaków u kobiet w ciąży. Jak poinformowała dr Elżbieta Wojciechowska-Lampka, onkolożka z tego ośrodka, stanie się on podstawą do wprowadzenia elektronicznego systemu ewidencji wszystkich kobiet dotkniętych nowotworami w czasie ciąży.

Dodatkowo pracujemy nad zmodyfikowanym programem informatycznym dla potrzeb “Programu zachowania płodności po leczeniu onkologicznym”, który został wdrożony w Centrum Onkologii w 2017 roku. To ogromna, zintegrowana praca wielu specjalistów naszych klinik oraz współpracujących z nami urologów i ginekologów – dodała dr Lampka.

Fot. Fundacja Rak’n’Roll: konferencja prasowa „Co ze zdrowiem dzieci urodzonych przez matki leczone onkologicznie?” (18 stycznia 2018 r., Warszawa).

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.