Wykonaj KardioTest, sprawdź kondycję swojego serca!

Wykonaj KardioTest, sprawdź kondycję swojego serca!

Fot. Pixabay.com

Świadomość Polaków na temat samodzielnej kontroli czynników ryzyka chorób serca jest bardzo niska. Sześć na dziesięć osób nie zmierzyło w ciągu ostatniego roku poziomu cukru we krwi, a ponad połowa nie wykonała pomiaru stężenia cholesterolu.

Czy zmieni to kampania “Akcja Kardioprotekcja”, której integralnym elementem jest KardioTest?

KardioTest to proste narzędzie opracowane w formie pytań zamkniętych jedno-
i wielokrotnego wyboru, przeznaczone dla każdego, kto chce sprawdzić stan swojego serca i dowiedzieć się, czy znajduje się w grupie ryzyka — bez względu na wiek i stan zdrowia. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które nie mają problemów zdrowotnych, jak i te, które przebyły już tzw. incydent sercowo-naczyniowy.

Czytaj też: Z czym mamy największy problem? Raport o zdrowiu Polaków

Na podstawie odpowiedzi na pytania znajdujące się w teście każda osoba otrzymuje indywidualne BMI — wskaźnik masy ciała oraz zestawienie spersonalizowanych czynników ryzyka. Uzyskany wynik jest wskazówką do podjęcia dalszych działań w celu świadomej profilaktyki zdrowotnej, aby chronić swoje serce i układ krążenia przed niebezpiecznymi incydentami sercowo-naczyniowymi.

Autorami KardioTestu są członkowie Rady Ekspertów kampanii „Akcja Kardioprotekcja”, której organizatorem jest Zentiva. Postawili sobie oni za cel zbadanie nawyków kardioprewencyjnych Polaków i przekonanie ich, że chroniące serce i układ krążenia zasady są proste i przyjemne w realizacji.

– Warunkiem efektywnej profilaktyki jest wiedza i konsekwencja działania – mówi prof. Piotr Jankowski, członek Rady Ekspertów kampanii. I dodaje: – Im prościej podane informacje, tym lepiej. Dlatego podzieliśmy naszych pacjentów na tych, którzy już przebyli incydent sercowo-naczyniowy i tych, którzy szczęśliwie jak dotąd się przed nim uchronili, ale nie powinni tracić czujności. Przygotowane przez nas zalecenia przedstawiliśmy w atrakcyjnej, czytelnej formie z wykorzystaniem infografik. Wierzymy, że taka forma przekazu skutecznie zachęci Polaków do modyfikacji swojego stylu życia.

Czytaj też: Dieta zdrowa dla serca: co jeść, a czego się wystrzegać

Co Polacy wiedzą o kardioprotekcji?

Świadomość Polaków w zakresie samodzielnej kontroli czynników ryzyka chorób serca jest bardzo niska. Sześć na dziesięć osób nie zmierzyło w ciągu ostatniego roku poziomu glukozy (cukru) we krwi, a ponad połowa badanych nie wykonała w ciągu ostatniego roku pomiaru stężenia cholesterolu. Wynika to z raportu “Co Polacy wiedzą o kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej?” opracowanego na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez SW Research między 14 a 16 marca br. na zlecenie Zentiva Polska.

Aby podnieść wiedzę dotyczącą prewencji chorób sercowo-naczyniowych i zachęcić społeczeństwo do większej troski o swoje zdrowie, organizator kampanii Zentiva uruchomił platformę edukacyjną www.kardioprotekcja.pl. Jest to kompendium wiedzy zawierające proste wskazówki i rady dotyczące zdrowego stylu życia i profilaktyki sercowo-naczyniowej z uwzględnieniem regularnej aktywności fizycznej i zasad zbilansowanej diety.

Na stronie przeprowadzone będą również webinary (dla pacjentów i lekarzy) na temat kardioprotekcji i rehabilitacji kardiologicznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

Specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili (9 grudnia) trzy przełomowe operacje. Jako pierwsi na świecie wszczepili trzem pacjentom supernowoczesne implanty, przywracając im słuch.