Komisja Europejska zatwierdziła dwie szczepionki przeciwko omikronowi

Komisja Europejska zatwierdziła dwie szczepionki przeciwko omikronowi

Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 – tak nazywają się szczepionki zatwierdzone przez Komisję Europejską do użycia na terenie UE. Obie są przeznaczone do stosowania u osób w wieku powyżej 12. roku życia, które otrzymały co najmniej szczepienie podstawowe przeciw COVID-19.

Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 są zmodyfikowaną wersją klasycznych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, ukierunkowanymi na podwariant Omicron BA.1 (a nie BA.5, który dominuje obecnie w Europie, w tym m.in. w Polsce). Działania niepożądane obserwowane po ich zastosowaniu były podobne do tych obserwowanych po zastosowaniu szczepionek tzw. pierwotnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe.

“Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciw wariantowi Omicron BA.1 i dzikiemu wirusowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wyzwalaniu odpowiedzi immunologicznych przeciw podwariantowi BA.1 niż szczepionki przeciw dzikiemu wirusowi” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Jak tłumaczy Grzegorz Cessak, prezes URPL, w miarę rozwoju pandemii strategia UE opiera się na posiadaniu szerokiej gamy adaptowanych [zmodyfikowanych – przyp. red.] szczepionek, które są ukierunkowane na różne warianty SARS-CoV-2, tak aby państwa członkowskie miały wiele możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas opracowywania programu szczepień. – Jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie się rozwijał w przyszłości i jakie warianty będą występowały tej zimy – mówi Grzegorz Cessak.

Dodaje, że inne adaptowane szczepionki zawierające różne warianty, takie jak podwarianty Omicron BA.4 i BA.5, są obecnie w trakcie przeglądu przez Europejską Agencję Leków lub zostaną wkrótce przedłożone i, jeśli zostaną dopuszczone, jeszcze bardziej rozszerzą arsenał dostępnych szczepionek. Jednocześnie prezes URPL zapewnia, że szczepionki przeciw dzikiemu wirusowi, Comirnaty i Spikevax, są nadal skuteczne w zapobieganiu ciężkim chorobom, hospitalizacji i zgonom związanym z COVID-19 i będą nadal stosowane w ramach kampanii szczepień w UE, w szczególności w przypadku szczepień podstawowych.

Obie zmodyfikowane szczepionki, zatwierdzone właśnie przez Komisję Europejską, mogą być stosowane u osób w wieku 12 lat i starszych co najmniej 3 miesiące po podaniu poprzedniej dawki szczepionki COVID-19. Obie stanowią tzw. booster, czyli dawkę uzupełniającą, a nie podstawowe szczepienie.

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.ema.europa.eu/en/news/first-adapted-covid-19-booster-vaccines-recommended-approval-eu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Bioderma Sensibio — poznaj moc miceli

Rynek produktów do oczyszczania twarzy i demakijażu zrewolucjonizowała woda micelarna, która zastąpiła żel, mleczko i tonik. W czym tkwi tajemnica produktów micelarnych Bioderma Sensibio?